Utworzenie rezerwatów związane jest z inicjatywą powołania 100 nowych rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Tym samym liczba rezerwatów przyrody w województwie małopolskim zwiększa się do 90.
Każda z nowych lokalizacji przeszła szczegółowy proces konsultacji społecznych oraz uzyskała pozytywne opinie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody i Wojewody Małopolskiego. Rafał Rostecki, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, podkreślił znaczenie współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwami w Łosiu i Gorlicach, które odegrały kluczową rolę w objęciu ochroną cennych terenów.
Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim Instytucjom i Osobom zaangażowanym w proces ustanawiania nowych rezerwatów w województwie małopolskim – mówi Rafał Rostecki Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
Szczególne słowa podziękowania kieruję do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i poszczególnych Nadleśnictw Nadleśnictwo Łosie i Nadleśnictwo Gorlice, ponieważ dzięki bardzo dobrej współpracy możliwe było objęcie tak cennych przyrodniczo terenów rezerwatową formą ochrony.
Nowe rezerwaty – unikalne ekosystemy Beskidu Niskiego
Nowe rezerwaty zajmują łącznie prawie 219 ha na terenie południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Ich lokalizacja, w Beskidzie Niskim, uzupełnia ochronę przyrody między bogatym w rezerwaty Beskidem Sądeckim a Magurskim Parkiem Narodowym. Trzy z nich znajdują się w powiecie gorlickim.
Rezerwat Jaworzyna na Chełmie (36,36 ha)Zlokalizowany w gminie Ropa, rezerwat ten chroni zespół jaworzyny górskiej ze stanowiskami języcznika zwyczajnego, objętego ścisłą ochroną gatunkową. Rezerwat powstał z inicjatywy Nadleśnictwa Łosie i obejmuje siedliska priorytetowe Natura 2000 oraz unikalne formacje skalne na Górze Chełm.
Rezerwat Kozie Żebro (105,51 ha) i Markowiec-Gródek (71,87 ha)Te dwa rezerwaty w gminie Uście Gorlickie chronią lasy zbliżone do naturalnych oraz unikalne reliktowe gatunki organizmów, takie jak chrząszcz wynurt czy porost złociszek jaskrawy. Oprócz walorów naukowych mają także znaczenie dydaktyczne, prezentując naturalne ekosystemy Beskidu Niskiego.
Rezerwat Cisy w Wyskitnej (5,22 ha)Znajduje się w gminie Grybów i chroni populację cisa pospolitego w paśmie Maślanej Góry. To jedno z największych skupisk tego gatunku w Polsce – naliczono tam około 1250 dorosłych osobników cisa, drzewa objętego ochroną gatunkową. Teren ten został wykupiony przez Lasy Państwowe w ramach projektu ochrony cisa, a propozycja utworzenia rezerwatu sięga 10 lat wstecz.
Zarządzenia ustanawiające rezerwaty zostały przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia.
Źródło info: gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze