Leczenie ostrogi piętowej na wczesnym etapie
Szybkie rozpoznanie zmiany zwyrodnieniowej pozwala rozpocząć leczenie nieinwazyjnymi metodami. Na wczesnym etapie przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala cieszyć się szybką poprawą samopoczucia.
Najczęściej na początkowym etapie wykorzystuje się jedną z poniższych metod lub połączenie kilku, aby szybciej osiągnąć cel.
Terapia przeciwbólowa i przeciwzapalna
Leczenie farmakologiczne obejmuje podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przynoszą zarówno doraźną ulgę od bólu, jak i pomagają w zmniejszaniu stanu zapalnego. Prawidłowo stosowane leczenie zachowawcze z wykorzystaniem leków w niektórych przypadkach pomaga całkowicie zniwelować zmiany w obrębie stopy.
W niektórych przypadkach stosowane są również miejscowe zastrzyki.
Fizjoterapia
Pomoc fizjoterapeuty w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego jest bardzo częstym wyborem, gdy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i potrzeba skutecznej interwencji. Dzięki ćwiczeniom dochodzi do poprawy elastyczności tkanek i tym samym ból w okolicy pięty staje się o wiele mniej dotkliwy.
Szczególnie popularne są ćwiczenia obejmujące rolowanie piłeczki stopą oraz rozciąganie przy użyciu paska. Dzięki regularnej terapii ostroga piętowa daje zdecydowanie mniejsze objawy. Na stronie: https://rehmedicon.com/co-leczymy/leczenie-stopy/ostroga-pietowa-dolna/ można zapoznać się z pełną ofertą rehabilitacyjną dla cierpiących na ostrogę piętową.
Ultradźwięki i laseroterapia
Metodą walki ze stanami zapalnymi jest również wykorzystanie ultradźwięków i laseroterapii. Wysoka skuteczność w leczeniu bólu pięty wynika z przyspieszenia regeneracji tkanek i zniwelowania stanu zapalnego.
Tego rodzaju profilaktyka ostrogi piętowej nie prowadzi do skutków ubocznych, a przy tym jest bezbolesna. Dzięki temu metody są bardzo chętnie wykorzystywane przez pacjentów, którzy szukają bezpiecznych form walki z dolegliwościami.
Zaawansowane metody leczenia ostrogi piętowej
W sytuacji, gdy objawy ostrogi piętowej są bardzo wyraźne, należy sięgnąć po bardziej skomplikowane metody leczenia. Klasyczne ćwiczenia na ostrogę piętową w zaawansowanym stadium zmian zwyrodnieniowych nie przynoszą bowiem ulgi w bólu.
W zależności od indywidualnej sytuacji lekarze najczęściej dobierają jedną z poniższych metod leczenia.
Terapia falą uderzeniową
Fala uderzeniowa to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Dzięki aplikacji impulsów mechanicznych na bolące miejsce przyspieszane są procesy naprawcze w tkankach.
Przy jednoczesnej redukcji stanu zapalnego sprawia to, że ból w okolicy podeszwowej części stopy szybko znika. Metoda wykazuje skuteczność nawet w przypadku przewlekłych zmian.
Terapia osoczem
W tej metodzie w miejsce stanu zapalnego wstrzykuje się osocze pozyskane z krwi pacjenta. Dzięki temu przyspieszeniu ulega regeneracja tkanek, a stan zapalny znika. Metoda sprawdza się, gdy inne sposoby walki z bólem w obrębie pięty nie przyniosły pożądanych rezultatów.
Zabieg chirurgiczny
Operacja ostrogi piętowej jest wykonywana jedynie w ostateczności, gdy pozostałe metody nie przyniosły rezultatów. Zabieg polega na wycięciu fragmentu kości piętowej lub przecięciu powięzi podeszwowej w celu zmniejszenia napięcia.
Metoda chirurgiczna mimo skuteczności może prowadzić do powikłań, a także wymaga długiej rekonwalescencji. Z tego powodu jest stosowana jedynie w ostateczności.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze