Opad będzie miał przeważnie konwekcyjny charakter. Oznacza to, że będzie stosunkowo krótkotrwały, lecz za to intensywny.
Rozwój komórek konwekcyjnych będzie napędzała podwyższona niestabilność atmosfery, do czego przyczyni się zwiększona pionowa różnica temperatury między dolną a środkową troposferą.
W naszym rejonie wspomniana różnica ma być największa w pierwszej fazie dnia i to wtedy będzie największe prawdopodobieństwo przejścia danej komórki u nas. Na ich trasie warunki na drogach ulegną szybkiemu pogorszeniu.
W ramach ciekawostki dodam, że najlepsze warunki pod kątem rozwoju komórek będą występowały w północnej Polsce. Najlepiej rozbudowane komórki mogą generować tam wyładowania atmosferyczne.
Z kolei w godzinach wieczornych opad śniegu może już przybrać w naszym rejonie charakter ciągły. Będzie on powiązany z frontem, choć ciągły opad śniegu będzie występował u nas głównie w niedzielę.
Zachmurzenie w sobotę będzie duże lub umiarkowane. Będzie szansa na przejaśnienia.
Temperatura maksymalna wzrośnie do około 2 stopni w północnej części powiatu. W południowej będzie w granicy 0 lub nieco poniżej.
Wiatr w sobotę będzie dość silny lub umiarkowany z zachodu. Podczas opadów śniegu na trasie komórek mogą nam towarzyszyć zawieje śnieżne.
Grafika:
- mapa synoptyczna z piątku z godziny 13 CET.
W piątek po południu cały obszar Polski znajdował się już w zasięgu zimnej masy powietrza.
Źródło grafiki Meteo IMGW
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze