Jak rozliczyć dochody z Niemiec?
Rozliczenie dochodów z Niemiec jak wspomniano we wstępie to obowiązek osób, które pracowały w tym kraju legalnie. Istotne w tym przypadku jest to, że osoby zatrudnione w Niemczech muszą rozliczyć się nie tylko z tamtejszym urzędem skarbowym, ale również z polskim fiskusem. Obowiązek ten dotyczy osób, które pracując w Niemczech posiadają centrum swoich interesów życiowych w Polsce. W jaki sposób go wypełnić? Otóż należy w tym celu złożyć roczne zeznanie podatkowe w polskim urzędzie skarbowym, co należy uczynić na formularzu PIT 36ZG. To właśnie ta deklaracja służy wykazywaniu dochodów uzyskiwanych w obcych krajach.
Rozliczenie dochodów z Niemiec - dlaczego istotne są szczegóły?
Dlaczego przy rozliczaniu dochodów z Niemiec należy zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół? Przede wszystkim dlatego, że warunkuje to poprawność złożonej deklaracji podatkowej, a co za tym idzie, pozwala wywiązać się z obowiązku jej rozliczenia. Istotne w tym przypadku jest to, że o ile błąd popełniony w deklaracji będzie wymagał jedynie złożenia wyjaśnienia i dokonania korekty deklaracji to zatajenie, któregoś z dochodów (z Polski lub z Niemiec) może skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. W związku z tym należy podejść do sprawy poważnie, a dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy w zakresie rozliczania dochodów z Niemiec, która jest oferowana pod linkiem: https://www.decret.pl/. Roczne zeznanie podatkowe opiera się na kartach podatkowych Lohnsteuerbescheinigung otrzymanych od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego.
Zwrot podatku z Niemiec - komu przysługuje i ile może wynieść?
Osoby pracujące legalnie w Niemczech powinny rozliczyć uzyskane w tym kraju nie tylko w polskim, ale również w niemieckim urzędzie skarbowym. Rozliczenie się z niemieckim fiskusem dla wielu podatników jest nie tylko obowiązkowe, ale może stanowić także podstawę do zwrotu podatku z Niemiec. Komu on przysługuje? W praktyce uzyskać mogą go pracownicy, w przypadku których suma zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy będzie wyższa niż podatek należny wyliczony przy składaniu rocznej deklaracji podatkowej.
Ile może wynieść zwrot podatku z Niemiec? Otóż jego wysokość ustalana jest indywidualnie, ponieważ jest ona uzależniona nie tylko od wysokości osiąganych dochodów, ale także sytuacji osobistej podatnika. Sytuacja rodzinna warunkuje bowiem możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń, a co za tym idzie wpływa na wysokość należnego podatku dochodowego za dany rok.
Podsumowując należy stwierdzić, że w przypadku rozliczania dochodów z Niemiec istotny jest każdy szczegół. Może on bowiem wpływać nie tylko na poprawność zeznania podatkowego, ale również wysokość należnego podatku dochodowego.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze