Dlaczego data produkcji opony jest taka ważna dla praktycznego użytkowania samochodu?
W ramach przeglądu opon warto kompleksowo sprawdzić stan techniczny ogumienia. Podstawowa kwestia to oczywiście bieżnik, który możesz sprawdzić z pomocą rozmaitych przyrządów. Przy takim domowym testowaniu sprawdzą się zarówno proste głębokościomierze, jak i np. monety. Wystarczy, że umieścisz wskaźnik w jednym z rowków bieżnika i oznaczysz miejsce, w którym wystaje on ponad gumę.
W przepisach mamy zapisy o tym, że minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. Nie warto jednak czekać na taki stan. Znacznie bezpieczniejszym wyjściem będzie wymiana opon na nowe przy nieco wyższym bieżniku.
Oprócz tej rzeczy musisz sprawdzić jeszcze wiek opony. To jeden z ważniejszych parametrów decydujących, że dane ogumienie w ogóle nadaje się do użytkowania. Zaraz dowiesz się, jak odczytać numer DOT opony – w ten sposób dowiesz się, na ile wystarczą Ci Twoje obecne opony i później przy zakupie będziesz w stanie zweryfikować, czy dane ogumienie jest czegokolwiek warte.
Musisz pamiętać, że opona mająca więcej niż 10 lat nie nadaje się do użytkowania ze względu na utratę swoich najważniejszych właściwości. Jeśli po weryfikacji okaże się, że Twoje opony powinny już przejść na emeryturę, a przebywasz właśnie w Warszawie, przydatna będzie wymiana opon Warszawa, gdzie znajdziesz sprawdzone warsztaty sieci Q Service Castrol. Sprawdź sam!
Jakie informacje zawiera w sobie oznaczenie DOT?
Numer DOT opony składa się maksymalnie z 12 znaków. Znajdziesz go na każdej oponie, która spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące na świecie. Rozszyfrowanie kodu nie jest w praktyce niczym trudnym. W przypadku DOT opony litery znajdujące się na początku to oznaczenie fabryki, która wyprodukowała oponę.
Natomiast cyfry znajdujące się na samym końcu umożliwiają odczytanie daty wyprodukowania ogumienia. Niektórzy producenci zamieszczają między tymi dwoma rzeczami – oznaczeniem fabryki a datą – swoje wewnętrzne oznaczenia. Nie powinieneś zwracać na nie szczególnej uwagi, bo dla Ciebie jako użytkownika nie mają one szczególnego znaczenia. Ty powinieneś skupić się na tych ostatnich elementach kodu DOT, który przedstawia datę produkcji opony.
Przy zakupie nowego ogumienia możesz też natrafić na tzw. starsze DOTy. Jeśli chodzi o kwestię nowe opony - stary dot - to wielu kierowców decyduje się na nie, skuszone preferencyjnymi cenami, czasem nawet o 20%. Nie należy jednak zapominać o ogólnych wymaganiach dotyczących granicy 10 lat. Tym samym, mimo że opona jest fabrycznie nowa, potencjalny czas jej maksymalnego stosowania jest krótszy, niż w przypadku opon z nowym DOT.
Jak sprawdzić wiek opony z pomocą oznaczeń znajdujących się na boku opony?
Na końcu oznaczenia DOT opony znajdziesz 4 cyfry. To ten element, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dwie pierwsze cyfry to tydzień roku, w którym została wyprodukowana opona. Dwie kolejne cyfry to rok produkcji. I to tyle. Tak wyglądają oznaczenia opon, które były produkowane po 2000 roku. Jeśli zobaczysz na DOT opony 3 cyfry, to oznacza, że masz do czynienia z ogumieniem sprzed 2000 roku.
Wówczas 2 pierwsze cyfry oznaczały tydzień, a ostatnia odpowiadała za rok. Jednak jeśli nadal masz wątpliwości z rozszyfrowaniem numeru DOT opony - kalkulator, który sprawnie dekoduje to oznaczenie znajdziesz bez problemu na wielu stronach internetowych.
Podsumowanie
Data produkcji opony to ważny parametr decydujący o praktycznym użytkowaniu danego ogumienia. Możesz go z łatwością rozszyfrować na podstawie oznaczenia DOT zgodnie z instrukcjami zawartymi w tym poradniku. Pamiętaj o tym, a Twój samochód zawsze będzie wyposażony w opony zapewniające bezpieczeństwo i komfort prowadzenia.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze