Początki Klubu
Brzmi znajomo? Tak, to początek Trylogii Sienkiewicza tylko data została zmieniona, ale dla nas gorlickich krótkofalowców w takich barwach właśnie rysowała się przyszłość klubu (skojarzenie z szarańczą nieprzypadkowe).
Koniec końców - udało się i Gorlicki Klub Krótkofalowców SP9KGR został założony przy Polskim Związku Krótkofalowców, Oddział Terenowy nr 12 w Krakowie. Klub od samego początku skupił się na popularyzacji krótkofalarstwa w rejonie Gorlic oraz na integracji lokalnej społeczności krótkofalowców.
Należy również wspomnieć, że w Gorlicach istnieje od 1959r drugi klub SP9PEE. Klub nasz nie posiada jeszcze tak bogatej historii, ani członków z tak długim stażem jak w/w, ale staramy się to nadrobić gorliwością i inicjatywą, której mam nadzieję nam nie zabraknie.
Ale Klub to nie tylko lokal - to przede wszystkim ludzie którzy się w nim spotykają. U zarania działalności naszego Klubu było nas 6 członków-założycieli. Pierwszy rok działalności to w zasadzie prace związane z adaptacją pomieszczenia, które uzyskaliśmy od Spółdzielni Mieszkaniowej „Małopolska”. Całość prac wykonaliśmy własnymi siłami i środkami finansowymi, ale już wtedy zaczęli zgłaszać się do nas pierwsi zainteresowani.
Z czasem okazało się, że zainteresowanych było coraz więcej, a na chwilę obecną (listopad 2024) czynnych członków ze znakiem jest już 15 osób. Z jednej strony jest to powód do radości, ale niestety przy tej liczbie członków lokal którym dysponujemy nie jest już nas wszystkich w stanie pomieścić. Oczywiście zagląda do nas zainteresowana młodzież ze szkół co rodzi nadzieję na dalsze pomnażanie liczby naszych członków i obniżenie średniej wieku klubowiczów.
Spotkania klubowe to tylko jedna z form naszej działalności, ale oczywiście nie jedyna dlatego też po przystosowaniu naszego lokalu klubowego zrodził się pomysł budowy lokalnego przemiennika SR9GR, który służy jako ważne narzędzie komunikacji dla krótkofalowców w regionie umożliwiając łączność lokalnie analogowo i z resztą świata poprzez system cyfrowy: DMR, C4FM-Fusion czy D-Star. Wprawdzie historia gorlickiego krótkofalarstwa sięga roku 1959, ale dopiero nasz klub SP9KGR był na tyle zdeterminowany, aby przemiennik taki powstał.
Śmiało możemy powiedzieć, że przemiennik ten to projekt międzynarodowy, gdyż w jego budowę zaangażował się nasz kolega Piotr z Niemiec DL9GX/SP6PF. Więc jak widać jesteśmy otwarci na każdą współpracę.
Tu należy dodać, że nowosądecki klub SP9RNS bardzo wspomógł nas przy budowie przemiennika przekazując nam nieodpłatnie dwa radiotelefony oraz montując instalację antenową na wieży Emitela w Gorlicach. Na pomoc kolegów z klubu SP9RNS zawsze można liczyć.
Klub angażował się także w działania związane z EmCom (Emergency Communications) i we współpracy z klubem SP9RNS z Nowego Sącza wielokrotnie uczestniczył w szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych wspólnie ze strażą pożarną.
Obecnie Gorlicki Klub Krótkofalowców SP9KGR nadal prężnie działa (nie tylko na FB), organizując regularne spotkania klubowe w każdą środę i piątek od godz.18 do 20 przy ulicy Okulickiego 2, na które zaprasza nie tylko krótkofalowców, ale również sympatyków łączności radiowej i elektroniki. Klub prowadzi działania edukacyjne, promujące krótkofalarstwo wśród młodszych pokoleń.
Regularnie organizowane są spotkania i wyjazdy integracyjne, które służą wymianie doświadczeń oraz zacieśnianiu więzi wśród krótkofalowców.
Jednym z aktualnych wyzwań klubu jest adaptacja do szybko zmieniających się technologii w dziedzinie łączności radiowej. Klub planuje rozwijać swoje zaplecze techniczne oraz kontynuować działania edukacyjne, aby przyciągnąć nowych członków i sympatyków. Do dalszego rozwoju potrzeba jednak prócz chęci większego pomieszczenia.
Jest to jedna z naszych największych bolączek, gdyż na chwilę obecną na 15m2 trudno pomieścić aktywnych 15 osób nie licząc sympatyków i zainteresowanych. Z tego powodu nie możemy tak jakbyśmy chcieli utworzyć sekcji stricte technicznej zajmującej się opracowywaniem
i tworzeniem tu u nas na miejscu sprzętu na potrzeby klubowe oraz prowadzeniem warsztatów dla zainteresowanej młodzieży.
A ciekawostek w naszym hobby nie brakuje. Już teraz 3 naszych kolegów prowadzi działalność proekologiczną odszukując przy pomocy swojego sprzętu radiowego sondy meteorologiczne wypuszczane codziennie z Tarnowa i Popradu. W tym celu została uruchomiona w siedzibie klubu stacja nasłuchująca nadlatujące radiosondy.
Przez całą dobę co godzinę o HH.35 (w innych interwałach czasowych można usłyszeć komunikaty z Gorlic oraz z Jasła czy Nowego Sącza), regularnie nadawane są aktualne komunikaty i ostrzeżenia pogodowe na częstotliwości 144.950 FM, które codziennie redaguje nasz kolega znany z portalu halogorlice.info (Pogoda okiem Marka).
Należy nadmienić, że całość sprzętu i oprogramowania dla pogodynki stworzył członek naszego klubu kol. Łukasz SP9LKB i jest to jego autorskie rozwiązanie.
Zainteresowany? Jeszcze nie?
W takim razie zapraszamy na pracujący z siedziby klubu WEBSDR, na którym można posłuchać i naszej pogodynki i tego co dzieje się na pasmach amatorskich (https://gorlice.websdr.com.pl).
Podsumowując - Gorlicki Klub Krótkofalowców SP9KGR to społeczność pasjonatów, którzy od lat promują i rozwijają krótkofalarstwo w rejonie Gorlic. Dzięki zaangażowaniu swoich członków, klub nie tylko przetrwał, ale również rozwinął się, stając się ważnym punktem na mapie polskiego krótkofalarstwa.
Do zobaczenia w siedzibie klubu SP9KGR przy ulicy Okulickiego 2. Czekamy na Was.
info: https://www.facebook.com/sp9kgr
Jak się trzyma lutownice?
Jak lutować i nie przypiec?
Ile dodać kalafonii,
Kiedy cynę trzymam w dłoni?
Te i inne są pytania
Które młodzież stawia z rana
Odpowiedzi na nie znamy
w KLUBIE rady udzielamy.
I przy radiu posiedzimy
Gałką trochę pokręcimy
Posłuchamy co w eterze
Może ktoś nas gdzieś odbierze...
Napisz komentarz
Komentarze