W projekcie KobietyFest! – Matki i córki w lokalnych społecznościach, grupa kobiet brała udział w warsztacie poświęconym technice graficznej zwanej monotypią.
Monotypia, która ma swoje początki w lat 40. XVII wieku, wyróżnia się tym, że pozwala na stworzenie jedynie jednej, niepowtarzalnej odbitki, co czyni ją wyjątkową wśród innych technik graficznych.
Na warsztatach uczestniczki wypróbowały dwie metody wykonania monotypii. W pierwszej z nich posłużyły się żelową płytką, a w drugiej szkłem. Inspiracją do prac były motywy jesienne oraz autoportrety Pań. Każda z nich przekształcając swoje pomysły, stworzyła unikalną grafikę, łącząc rysunek z monotypią, co nadaje tej technice bliskie powiązanie z malarstwem. Warsztaty były nie tylko sposobnością do artystycznej refleksji nad sobą, ale również świetną zabawą oraz szansą na odkrycie interesującej techniki malarskiej.
W ramach cyklu spotkań graficznych zatytułowanych „Przestrzeń naszego dialogu” planowane są również warsztaty łączące monotypię z kolażem. Prowadzi je arttrerapeutka i edukatorka, Anna Kuklicz.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
Źródło info i foto: Biblioteka Biecz
Napisz komentarz
Komentarze