Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Wspomnienie o Aleksandrze Wietrzyku. Zmarł 2 września 2024 w wieku 76 lat

Podziel się
Oceń

Z żalem zawiadamiamy o śmierci śp. Aleksandra Wietrzyka, popularyzatora kultury i historii Pogórza Gorlickiego, nauczyciela, harcerza, pisarza oraz fotografa, który zmarł 2 września 2024 roku w wieku 76 lat. Aleksander wspierał i inspirował kolejne pokolenia, dzieląc się swoją wiedzą o tradycjach, języku i historii naszej pięknej ziemi.
czarno-biały portret mężczyzny
W wieku 76 lat zmarł Aleksander Wietrzyk.

Źródło: Polish News

 

Informację o śmierci śp. Aleksandra Wietrzyka przekazała nam Krystyna Teller z portalu Polish News.

Jego miłość do Pogórza przejawiała się w licznych publikacjach, które pozostawił po sobie, w tym „Słowniku Gwary Pogórzan” oraz biografii „Adam Wójcik – badacz i piewca Pogórza”. Dzięki swoim talentom literackim, fotograficznym oraz pasji do lokalnych dziejów, Aleksander Wietrzyk stworzył bezcenny skarb, który na zawsze pozostanie z nami i będzie przypominać o nim każdemu, kto kocha te tereny.

Aleksander odszedł, ale jego spuścizna, utrwalona w książkach, zdjęciach i wspomnieniach, będzie żywa przez długie lata. Cześć jego pamięci!

 

Publikacje Aleksandra Wietrzyka związane z regionem


Słownik Gwary Pogórzan z okolic Gorlic

Aleksander Wietrzyk stworzył pionierską publikację dokumentującą gwarę Pogórzan. Słownik zawiera ponad osiem tysięcy haseł, które są świadectwem lokalnej mowy, zawierającej unikalne słownictwo i wyrażenia, np. „śklony gorcek” (szklany kieliszek) czy „głymbsy kielisek” (głęboki kieliszek). W wywiadzie dla „Gazety Krakowskiej” Aleksander podkreślał, że chciał nie tylko zgromadzić wyrazy, ale też przypomnieć, że gwara jest żywą częścią kultury, która nie świadczy o zaściankowości, lecz o bogactwie tradycji i języka. W jego słowniku znalazły się także unikalne, dziś już zapomniane archaizmy, które były kiedyś powszechnie używane na Pogórzu.


Adam Wójcik – badacz i piewca Pogórza 

Książka o Adamie Wójciku, badaczu kultury Pogórza, to jedna z najważniejszych publikacji Wietrzyka. Przedstawia życie i działalność Adama Wójcika, pochodzącego z Bieśnika. Dzieło to jest bogate w informacje o historii ziemi gorlickiej i jej mieszkańcach. W swoich badaniach Wietrzyk starał się oddać szacunek dla lokalnych tradycji, obyczajów i ważnych postaci, które miały wpływ na rozwój Pogórza. Dzięki tej publikacji pokolenia młodych ludzi mogą lepiej zrozumieć swoje korzenie i dziedzictwo.


Dokumentacja życia regionu przez fotografię

Wietrzyk był zapalonym fotografem, który od młodzieńczych lat dokumentował życie i krajobrazy Pogórza Gorlickiego. Uwieczniał zarówno architekturę, jak i przyrodę oraz lokalne życie społeczne. Był jednym z pierwszych mieszkańców Pogórza, który posiadał profesjonalny aparat fotograficzny i wywoływał zdjęcia samodzielnie. Jego bogate archiwum zawiera zdjęcia wesel, chrzcin, komunia oraz uroczystości rodzinnych i społecznych, co czyni je bezcennym zbiorem wspomnień z życia codziennego Pogórza.


Praca na rzecz lokalnych instytucji i społeczności 

Aleksander Wietrzyk był aktywnym członkiem lokalnej społeczności i współpracował z Gminą Łużna, Ochotniczą Strażą Pożarną, bibliotekami, muzeami oraz organizacjami kombatanckimi. Uczestniczył w wielu wydarzeniach i chętnie dokumentował je fotograficznie, aby później wykorzystać zdjęcia w artykułach oraz książkach. Dzięki swojej aktywności utrwalił najważniejsze chwile społeczności Pogórza, będąc częścią jej historii.


Działalność harcerska i edukacyjna

Aleksander Wietrzyk spędził wiele lat jako nauczyciel i harcerz. Był komendantem hufca w Łużnej oraz harcmistrzem, organizując liczne obozy harcerskie, które wspomina do dziś wielu jego wychowanków. Pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Biesnej, gdzie pełnił także funkcję dyrektora. Wychował pokolenia uczniów, w tym swoją córkę Iwonę, która poszła w jego ślady i została nauczycielką.


Upowszechnianie wiedzy o Pogórzu

Aleksander Wietrzyk był wieloletnim współpracownikiem magazynu POLISH NEWS, gdzie od 1998 roku publikował artykuły o tematyce historycznej, kulturalnej i obyczajowej. Pisał m.in. o dawnych polskich tradycjach, świętach oraz o lokalnej historii, dokumentując w ten sposób życie i kulturę Pogórza. Jego artykuły były pełne humoru i życzliwości, a jednocześnie stanowiły cenne źródło wiedzy o regionie.


Działalność literacka i folklorystyczna

Wietrzyk stworzył również wiele tekstów dotyczących tradycji ludowych, opublikował m.in. „Bajeczną Biesną”, opowieść o legendach i historii tej miejscowości. W jednym z niedokończonych projektów przygotowywał publikację XIX-wiecznego rękopisu ks. Wojciecha Michny pt. „Pamiętnik historyczny okolic i rodzin w diecezyi przemyskiej”. Był także autorem ponad 50 biografii osób zasłużonych dla społeczności ziemi gorlickiej, co wzbogaca lokalne zasoby wiedzy o regionie.


Pasjonat majsterkowania i tradycji kulinarnych

Wietrzyk z pasją angażował się w stolarkę, fotografię, a także tradycyjne przetwórstwo. Zbierał grzyby, tworzył nalewki, wina oraz przepisy, które następnie publikował w magazynie POLISH NEWS. Zostawił po sobie maszynopisy z przepisami, które są świadectwem jego pasji do tradycyjnej kuchni Pogórza Gorlickiego.

Dorobek Aleksandra Wietrzyka to bogactwo wiedzy, którą zgromadził i przekazał lokalnej społeczności. Dzięki jego pracy Pogórze Gorlickie zyskało piewcę, który zadbał o zachowanie jego unikalnej tożsamości i kultury.


Materiał o śp. Aleksandrze Wietrzyku >>>IN MEMORIAM – ODDAJĄC HOŁD ALEKSANDROWI WIETRZYKOWI


Materiał nadesłany/Polish News

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ~ TomtommTreść komentarza: Perełka , igiełka , - wszystkie ogłoszenia z takimi opisami sugerują że coś z nim było robione ......Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:56Źródło komentarza: Prawdziwa biała perełka z Gorlic „za miliony”Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Założyłem profil w placówce. Pani z informacji bardzo miłaData dodania komentarza: 21.11.2024, 20:45Źródło komentarza: eKRUS w służbie rolnikom. Co możesz tam załatwić przez internet? [FOTO]Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12