W spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli władz samorządowych i instytucji będących interesariuszami projektu.
Wydarzenie to zgromadziło liczne grono osób, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji będących interesariuszami projektu zaangażowanych w rozwój regionalny, turystykę i ochronę dziedzictwa historycznego. Głównym celem spotkania było omówienie założeń projektu, którego kluczowym elementem jest doprowadzenie do budowy Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach.
Podczas spotkania zaprezentowano szlak turystyczny I wojny światowej, nazwany „Walk on Peace”, który ma promować region jako ważne miejsce na mapie historycznej Europy. Trasa ta ma na celu przyciągnięcie turystów zainteresowanych zarówno militarnymi aspektami konfliktu, jak i historycznym dziedzictwem Małopolski.
W trakcie wydarzenia przedstawiono również wyniki ankiet, które dotyczyły dziedzictwa I wojny światowej na terenie Małopolski. Zebrane dane posłużą jako podstawa do opracowania strategii promocyjnej regionu oraz działań edukacyjnych związanych z pamięcią o wielkiej wojnie.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny, w którym uczestnicy mieli okazję wymienić się swoimi poglądami i pomysłami na dalszy rozwój projektu oraz jego wpływ na promocję dziedzictwa historycznego Gorlic i okolic.
Popołudniowa część konferencji obejmowała zwiedzanie tematycznej wystawy w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach, a także cmentarza wojennego nr 91 na Górze Cmentarnej. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć miejsca związane z walkami podczas I wojny światowej, co podkreśliło wagę projektu w kontekście historycznym.
Projekt GOV4PeaCE to jeden z kroków przybliżających budowę Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej, które będzie ewenementem na skalę Polski, a nawet Europy podkreślając znaczenie tego miasta w kontekście wydarzeń z 1915 roku.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 1,7 miliona euro, a jego realizacja zaplanowana jest na okres od maja 2024 do końca października 2026 roku. Gorlice wesprą to działanie kwotą 156 tys. euro, ponad 80% całęj kwoty stanowi dofinansowanie z programu Interreg.
Spotkanie było istotnym krokiem w realizacji projektu, który ma nie tylko wzmocnić lokalną gospodarkę turystyczną, ale również przyczynić się do ochrony i popularyzacji dziedzictwa historycznego Małopolski.
Pełna galeria zdjęć z wydarzenia poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze