Czym jest gwoździarka i w czym nam pomoże?
Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do automatycznego wbijania gwoździ. Powszechnie gwoździarki stosowane są w wykonywaniu prac budowlanych, na halach montażowych, w zakładach produkujących drewniane meble, zabawki oraz inne elementy z drewna. Ogromną zaletą gwoździarek jest nie tylko przyśpieszenie samego wbijania gwoździ, ale precyzja, możliwość wbijania pod kątem i w miejscach trudno dostępnych. Za pomocą gwoździarek można łączyć drewno z innymi materiałami, np. papą, dyktą, metalem. Z tego względu są to narzędzia bardzo uniwersalne.
W ostatnim czasie pojawiły się także znacznie mniejsze gwoździarki do zastosowań amatorskich. Jeśli planujemy mały remont w mieszkaniu, samodzielne wykonanie boazerii lub mebli do ogrodu, to gwoździarka znacznie ułatwi pracę i skróci czas jej wykonania.
Podstawowe rodzaje gwoździarek
Urządzenia do automatycznego wbijania gwoździ możemy podzielić na:
-
mobilne – akumulatorowe lub zasilane gazem,
-
stałe – zasilane pneumatycznie.
Zalety zasilania akumulatorowego znają ci wszyscy, którzy używali wcześniej wkrętarek lub wiertarek. Zasada działania jest taka sama. Dwa wymienne akumulatory, które zapewniają kilka godzin działania. Potem akumulator musi być naładowany w odpowiedniej bazie. W przypadku gwoździarek gazowych źródłem energii jest gaz propan-butan zmagazynowany w wymiennych pojemnikach. Wbicie gwoździa następuje po wywołaniu iskry, która powoduje niewielką eksplozję gazu.
Zaletą obu tych modeli jest możliwość wykonywania prac niezależnie od źródła zasilania, np. na dużych wysokościach, na działce, w oddalonych miejscach ogrodu. Oczywiście planując prace trzeba uwzględniać pojemność akumulatorów lub pojemników gazowych i zaopatrzyć się w zapasowe.
Gwoździarki pneumatyczne (zasilane sprężonym powietrzem z kompresora) stosowane są przede wszystkim w dużych zakładach produkcyjnych. Ich wydajność jest bardzo duża, ale także koszt zakupu bardzo wysoki. Uzależnienie od stałego zasilania ogranicza także ich zastosowanie w pracach na zewnątrz. Doskonale natomiast sprawdzają się we wszystkich zakładach produkcyjnych i montażowniach.
Dlaczego warto kupić gwoździarkę?
Sprawa jest dość oczywista. Wbicie każdego gwoździa wymaga co najmniej kilku uderzeń młotkiem. W przypadku małych gwoździków czasami czynność trzeba powtórzyć kilka razy, ponieważ lubią się giąć. Przy użyciu gwoździarki, takie ryzyko nie występuje. Każdy strzał oznacza idealnie wbitego gwoździa. Dodatkowo tego gwoździa nie trzeba trzymać, bo gwoździarka posiada magazynek, z którego pobiera je automatycznie. Niektóre modele mieszczą nawet 400 gwoździ.
Jak podpowiadają Nam specjaliści z Centrumgwozdzi.pl do zastosowań amatorskich najlepiej sprawdzą się gwoździarki przeznaczone do wbijania gwoździ małych i średnich, czyli tych najpopularniejszych. Jeżeli jednak planujemy wykonanie mocnych konstrukcji huśtawki, altanki, lepszym wyborem będzie gwoździarka o większym zakresie wbijania gwoździ. Gwoździarki pomogą nam zarówno we wspomnianych remontach, jak również w pracach ogrodowych.
Napisz komentarz
Komentarze