Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rzekomo pochodzącymi od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), przejęciami kont w mediach społecznościowych oraz fałszywymi zbiórkami. Oto kilka najczęściej spotykanych oszustw i zalecenia, jak się przed nimi chronić.
Fałszywe wiadomości SMS od RCB
Oszuści rozsyłają wiadomości SMS podszywając się pod Alert RCB, zawierające linki, w które nie należy klikać. Przypominamy, że **prawdziwe Alerty RCB nigdy nie zawierają linków**. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, upewnij się, że jest ona autentyczna, weryfikując ją na oficjalnej stronie internetowej RCB: [https://www.gov.pl/web/rcb](https://www.gov.pl/web/rcb) lub na profilach RCB w mediach społecznościowych.
Pamiętaj, w przypadku wątpliwości dotyczących autentyczności wiadomości, nie klikaj w linki i nie odpowiadaj na wiadomość.
Fałszywe zbiórki
W związku z powodzią pojawiają się również fałszywe zbiórki mające na celu wyłudzenie pieniędzy pod pozorem pomocy poszkodowanym. Aby uniknąć oszustwa, warto przestrzegać następujących zasad:
- Wspieraj tylko oficjalne zbiórki, organizowane przez znane i zaufane organizacje.
- Weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc. Upewnij się, że organizatorzy udostępniają swoje dane kontaktowe, takie jak telefon czy e-mail.
- Ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości e-mail, SMS-ów lub komunikatów w mediach społecznościowych.
Twoja pomoc jest cenna, ale upewnij się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W razie wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.
Przejęcia kont w mediach społecznościowych
Cyberprzestępcy, żerując na sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź, próbują przejmować konta na profilach społecznościowych. Tworzą fałszywe posty, często z emocjonalnymi nagłówkami i zdjęciami dzieci lub zwierząt w potrzebie, a następnie zachęcają do kliknięcia w link. Po kliknięciu i podaniu swoich danych logowania, przestępcy mogą przejąć dostęp do Twojego konta.
Zasada podstawowa, jeśli jesteś już zalogowany na swoim koncie, nie ma potrzeby ponownego logowania. Nie podawaj swojego loginu i hasła na podejrzanych stronach. Zamknij stronę, jeśli budzi ona Twoje wątpliwości.
W przypadku podejrzeń dotyczących fałszywej strony możesz zgłosić ją na >>>Formularz Zgłoszeń CERT.
Bądź czujny i stosuj się do zaleceń Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, aby uniknąć oszustw i chronić swoje dane.
Źródło info: Polska Policja
Napisz komentarz
Komentarze