O postępującej inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej w Gminie Ropa pisaliśmy kilka dni temu.
Skontaktowała się z nami pani Agata, która skarży się na brak dostępu do wody w przysiółku Kustra.
Niestety nie jest tak kolorowo, analizując to, co obiecuje nam gmina, zostawiając część mieszkańców przysiółka Kustra samych sobie z ogromnym problemem – mówi p. Agata.
Wielu mieszkańców już teraz wie, że nie zostanie podłączonych do nowej sieci. Nitka będzie poprowadzona niżej, te poboczne drogi zostaną pominięte.
Z dostępem do wody w naszym przysiółku jest bardzo źle, wiele rodzin zaopatruje się w nią na dole i przywozi do domu w różnego rodzaju kanistrach i butelkach, najgorzej mają rodziny z dziećmi, dla których woda jest przecież najważniejsza.
Przedstawiciele gminy obiecują nam już od kilku lat rozwiązanie problemu braku wody, ale niestety czas mija, a my wciąż pozostajemy bez niej. Teraz, gdy jest tak sucho, nasze studnie pozostają puste.
Co mamy zrobić?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy wójta Gminy Ropa.
Mieszkańcy przysiółka Kustra złożyli petycję w sprawie dostępu do planowanej sieci wodno-kanalizacyjnej i ostatnio rozmawialiśmy na temat tej inwestycji – mówi Wójt Gminy Ropa, Karol Górski.
Bazujemy na zbiorniku wody, który znajduje się w przysiółku Lipie. Ma on takie parametry, które umożliwiają mu wyparcie wody do przysiółków położonych nie wyżej, niż ten sam zbiornik.
Projektant wykorzystał wszystkie możliwości, które w tym momencie są dostępne w oparciu o tę infrastrukturę, którą posiadamy.
Gmina Ropa nie zamyka się na dalsze inwestycje w wodociągi i kanalizację, chcemy dostarczyć wodę i dostęp do kanalizacji możliwie wszystkim mieszkańcom.
Niestety nie można tego zrobić dla wszystkich mieszkańców Kustry w oparciu o pieniądze, które w tym momencie posiadamy z programu Polski Ład.
W tej chwili dla przysiółka Kustra mamy przeznaczone około 2,8 miliona złotych, inwestycja jest już po przetargu i wykonujemy ten zakres, który został w nim ustalony.
Cały czas rozwijamy tę sieć wodno-kanalizacyjną gminy i prosimy mieszkańców, którzy niestety nie zostaną objęci podłączeniem na tym etapie inwestycji, o cierpliwość.
Będziemy nadal sporządzać nowe projekty, zakładające wybudowanie hydrofornii, do której trzeba doprowadzić energię elektryczną, a to wymaga szeregu nowych uzgodnień. Dla rozszerzenia zakresu inwestycji potrzebna jest nowa dokumentacja.
W oparciu o środki własne spróbujemy wykonać projekty, natomiast reszta zależy od programów zewnętrznych, które będą dostępne, a są one generowane przez rząd i samorząd województwa małopolskiego.
Wiemy, że w przysiółku Kustra, który jest jednym z najwyżej położonych przysiółków naszej gminy, występuje duży deficyt wody, w tej chwili około 80% odbiorców otrzyma dostęp do wodociągu i kanalizacji, natomiast pozostałe 20% otrzyma ten dostęp w najbliższych latach.
Będziemy śledzić tę sprawę. Zapraszamy do czytania informacji z Gminy Ropa. Poniżej link do artykułów.
Napisz komentarz
Komentarze