Przyczyniło się do tego lokalne większe nagromadzenie wilgoci oraz większy wzrost niestabilności, o czym wspominałem wczoraj.
Przed 17 z burzą mieliśmy do czynienia jedynie u nas, biorąc pod uwagę całą Małopolskę. Cieszę się, że pogoda nie miała negatywnego wpływu na Dożynki Gminne, na które zapraszałem w imieniu Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy i praktycznie całe wydarzenie odbyło się bez żadnych przeszkód
Początek nowego tygodnia będzie dynamiczny w południowej Polsce. Nasz rejon pozostanie jeszcze w zasięgu zwrotnikowego powietrza, które będzie wypychane poza granice kraju przez front.
Pojawią się bardzo dobre warunki do rozwoju konwekcji, na co wpływ będzie miał też umiarkowany wzrost chwiejności. Burze początkowo będą powstawały w miejscach przedfrontowej zbieżności wiatru.
Co z naszym rejonem?
Burze w okolicy Powiatu gorlickiego będą mogły występować dopiero w godzinach wieczornych lub ewentualnie późnym popołudniem.
We wcześniejszej fazie dnia według wyliczeń modeli będziemy mieli do czynienia z wysokim poziomem kondensacji pary wodnej, co zablokuje rozwój chmur burzowych.
Poziom kondensacji obniży się właśnie bliżej godzin wieczornych, co będzie sprzyjało tworzeniu się burz.
Najlepsze warunki we wcześniejszej fazie dnia będą występowały w zachodniej Małopolsce. Nie można wykluczyć scenariusza, że powstanie większy układ i będzie on przemieszczał się w głąb województwa.
Podczas przejścia burz głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Możliwy będzie też opad gradu.
Zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane.
Temperatura maksymalna powinna osiągnąć 30 stopni w północnej części powiatu, w południowej 28.
Wiatr będzie przeważnie słaby, a jego kierunek będzie zmienny.
Grafika:
- niedzielna tęcza oraz zachmurzenie konwekcyjne. Zdjęcie autorstwa Barbary oraz Tomasza.
Dziękuje za nadesłanie!
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze