W pierwszym punkcie dzisiejszej IV Nadzwyczajnej Sesja Rady Miasta Gorlice rozpatrywano projekt powołania Młodzieżowej Rady Miasta i nadania jej Statutu.
Młodzieżowa Rada Miasta działa w oparciu o Statut przyjęty uchwałą Rady Miasta Gorlice z 2003 roku w sprawie działania i funkcjonowania młodzieżowej Rady Miasta – rozpoczął odczytywanie stosownego wstępu Daniel Janeczek, Sekretarz Miasta Gorlice.
Koniecznym jest dostosowanie zapisów Statutu Młodzieżowej Rady Miasta do obecnego brzmienia artykułu 5b Ustawy o samorządzie gminnym. Proponowany projekt statutu dostosowany jest do obecnych przepisów prawa i określa zasady działania, a w szczególności tryb i kryteria wyborów członków Rady, wygaśnięcia mandatu i odwołania członka młodzieżowej rady.
Jednocześnie zgodnie z nowymi przepisami w statucie uregulowana została również kwestia zwrotu kosztów przejazdu członka Rady biorącego udział w posiedzeniach lub zorganizowanych wydarzeniach, na których on reprezentuje Młodzieżową Radę Miasta Gorlice.
Podjęcie tej uchwały umożliwi przeprowadzenie wyboru do Młodzieżowej Rady Miasta nie później niż do 15 października. Młodzieżowa Rada może posiadać opiekuna, zakres jego obowiązków również został uregulowany w proponowanym projekcie statutu. Wyboru opiekuna dokona Rada Miasta wśród kandydatów wskazanych przez samą młodzieżową Radę Miasta.
Pojawiło się pytanie związane z propozycją uchwały, która zadał radny PiS, Marian Abram.
Mam takie pytanie, dlaczego wprowadza się upolitycznienie młodzieży? Jest tu zapis o upolitycznieniu młodzieży, dzieci od 13 lat. Uważam, że jest to w pewnym sensie nieporozumienie – powiedział Marian Abram.
O który zapis panu radnemu dokładnie chodzi? – dopytywał Daniel Janeczek.
Chodzi o zapis w paragrafie 4, punkt 4 – odpowiedział po dłuższej przerwie Marian Abram.
Edukacja Obywatelska młodzieży w procesy społeczno-polityczne ze uwzględnieniem partycypacji społecznej.
Ten zapis nie mówi w ogóle o włączeniu w działalność polityczną młodzieży – tłumaczył Daniel Janeczek.
Ten zapis mówi o włączeniu młodzieży w procesy społeczno-polityczne, czyli zapoznanie się z nimi. Zapis rozpoczyna się od słowa „edukacja obywatelska”, czyli zaznajomienie młodzieży z pewnym obszarem społecznym, w którym polityka, wybory do młodzieżowej rady i ich działalność też wiąże się z polityką.
Zwróćmy też uwagę, że zajęcia Wiedzy o Społeczeństwie, które ma młodzież w szkole, też mówią o polityce, natomiast zapis tego punktu w tym paragrafie nie ma mocy takiej, że on wiąże młodzież ze stricte działalnością polityczną, że to jest polityka uprawiana przez młodzież. To jest tylko zaznajomienie młodzieży z szerszym aspektem działania.
Ze szczególnym uwzględnieniem partycypacji społecznej – czytał zapis przepisu burmistrz Rafał Kukla.
Czyli chodzi tu o udział właśnie młodzieży w kreowaniu przestrzeni społeczno-politycznej.
I jeszcze chciałem się zapytać, czy nie ma zrobionej furtki na na wprowadzenie genderu, czy jakichś innych ideologii – dopytywał radny Abram.
O czym pan radny mówi, przecież tutaj to jest ewidentnie statut młodzieżowej rady miasta, to co młodzież sobie chce wybierać i robi to sama, przecież tutaj nikt nie może ingerować w ich światopogląd, prawda? – odpowiedział burmistrz Kukla.
Jeśli chodzi o młodzież, to jest od 13 roku życia, to są dzieci – skwitował radny PiS, Marian Abram.
Ustawodawca zobowiązuje do takiego działania, w związku z czym przygotowujemy ten statut już pod rozwiązania ogólne – zakończył tą dyskusję burmistrz Kukla.
W sesji uczestniczyło 15 radnych, za przyjęciem uchwały opowiedziało się 9 z nich, 5 osób wstrzymało się od głosu, jedna z nich nie wzięła udziału w głosowaniu.
Napisz komentarz
Komentarze