Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Kromer Festival Biecz to nie tylko muzyka [FOTO]

Podziel się
Oceń

W dniach 26-28 lipca odbyły się niezapomniane koncerty w pięknych świątyniach, wzbogacone o bogaty program wydarzeń towarzyszących. Festiwal nie tylko przyciągnął znakomite zespoły, ale również umożliwił uczestnikom odkrywanie lokalnych smaków i artystycznych inspiracji.
Wydarzenia towarzyszące Kromer Festival Biecz 2024
Wydarzenia towarzyszące Kromer Festival Biecz 2024

Autor: Bieckie Centrum Kultury

 

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Kromer Festival Biecz pod hasłem „Niewidzialne mosty” zakończyła swoje trwające trzy dni obchody. W tym czasie odbyły się cztery koncerty w malowniczych świątyniach – Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, tworząc niezapomniane doznania z muzyką dawną.

Realizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu:

  • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 
  • Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, 
  • Gminy Biecz, a także 
  • sponsorów Zakładu Galanterii Drzewnej Duda w Bieczu oraz 
  • Przedsiębiorstwa Robót Drogowo Mostowych w Jaśle.

 

W piątek na festiwal powrócił francuski zespół Le Poeme Harmonique z założycielem Vincentem Dumestre, prezentując jeden ze swoich najbardziej zachwycających programów – Lamentacje Emilia de’ Cavalieriego. 

W sobotę odbyły się dwa koncerty szwajcarskiego „Ensemble Théleme” pod kierownictwem Jeana-Christophe’a Groffe’a, który zaskoczył publiczność różnorodnym repertuarem, łącząc elżbietańskie klimaty z XX wiekiem oraz instrumenty dawne z elektroniką. 

Niedzielny koncert, będący zwieńczeniem festiwalu, zrealizował łódzki Altberg Ensemble pod przewodnictwem skrzypaczki Joanny Huszczy, który zaprezentował melomanom fascynujący, taneczny krajobraz muzyczny Europy, bez podziałów narodowych. Kromer Festival to jednak nie tylko muzyka, ale także wiele innych wydarzeń towarzyszących.

Na placu Kromera w pierwszy i trzeci dzień festiwalu odbył się kiermasz regionalny, na którym swoje stoiska zaprezentowali lokalni wystawcy. Wśród nich znalazły się Koła Gospodyń Wiejskich z Biecza i Korczyny oferujące różnorodne potrawy, takie jak ciasta, pierogi, lemoniadę, bigos oraz popularne bieckie „prołzioki”. Cukiernia „Italia” z Gorlic serwowała pyszne słodkości, a Zielony Parasol oferował ręcznie wypalaną ceramikę. Karpacka Troja wystawiła drewniane zabawki dla dzieci, a Katarzyna Lech zaprezentowała ręcznie zdobione poszewki, torebki i makatki.

Uczestnicy Kromer Festival Biecz mieli również okazję wziąć udział w wernisażu wystawy „Mirabilis Mundi”, gdzie można było podziwiać malarstwo Zygmunta Stenwaka. Artysta przedstawił w Muzeum Ziemi Bieckiej piętnaście unikalnych prac, wybranych specjalnie z okazji dziesiątej edycji festiwalu. Wystawa będzie czynna do 30 września, a dla odwiedzających przygotowano także inne wystawy: „400 lat Franciszkanów w Bieczu. Historia i dziedzictwo” (w sali dawnej Synagogi w budynku Urzędu Miejskiego), „Żydzi Biecza. Historia i zagłada” (w zabytkowych piwnicach Urzędu Miejskiego) oraz „Szklane żywioły” autorstwa Beaty Szajny (w sali konferencyjnej Biblioteki  Biecz). 

Można było także zobaczyć wystawę w turmie katowskiej i zwiedzić wieżę ratuszową z jej tarasem widokowym oraz wziąć udział w interesujących spacerach po Bieczu organizowanych przez Muzeum Ziemi Bieckiej. Tradycyjnie licznie zgromadzona grupa uczestniczyła w prelekcji pana Krzysztofa Przybyłowicza na temat historii żydowskiej społeczności Biecza. Ponadto odbyły się m.in. wędrówki śladami biskupa Marcina Kromera oraz wieczorne spacery z katem. Uczestników zaproszono również do poszukiwania „archeologicznych skarbów Biecza”, a najmłodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach kaligraficznych oraz „mini wykopaliskach”.

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

Źródło foto: Bieckie Centrum Kultury

 

 

 

O Kromer Festival Biecz pisaliśmy w artykule:

 

O wydarzeniach towarzyszących informowaliśmy w zakładce Imprezy:

 

 

Źródło info i foto: Bieckie Centrum Kultury

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama