Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Lepiej przeczytajcie o tym, co zmieniło się od 1 lipca

Podziel się
Oceń

Od 1 lipca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych, zawarte w artykule 33a Prawa o ruchu drogowym. Zmiany te wprowadzają nowe zasady, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.

 

Celem wprowadzonych zmian jest poprawa bezpieczeństwa zarówno użytkowników hulajnóg elektrycznych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie odpowiedzialności kierujących hulajnogami oraz zapewnienie większego porządku na drogach i chodnikach.

Obowiązek jazdy po jezdni

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązku jazdy hulajnogą elektryczną po jezdni. Kierujący hulajnogą elektryczną są teraz zobowiązani do korzystania z jezdni, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, jeśli nie ma dostępnej drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. 

To oznacza, że użytkownicy hulajnóg muszą bardziej zwracać uwagę na warunki drogowe i dostępność infrastruktury rowerowej.

Wyjątkowe korzystanie z drogi dla pieszych

Przepisy dopuszczają jazdę hulajnogą elektryczną po drodze dla pieszych tylko w wyjątkowych sytuacjach. Może to mieć miejsce, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni z ograniczeniem prędkości powyżej 30 km/h i brakuje innych wyznaczonych dróg dla rowerów. 

W takich przypadkach kierujący hulajnogą muszą zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Wprowadzone zakazy

Nowe przepisy wprowadzają również kilka zakazów dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych. Zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • jazdy po jezdni poza wyznaczonymi pasami ruchu dla rowerów, przejazdami dla rowerów lub jezdniami z ograniczeniem prędkości do 30 km/h (w przypadku braku infrastruktury rowerowej).

Co to oznacza dla użytkowników hulajnóg elektrycznych?

Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w sposobie korzystania z hulajnóg elektrycznych. Użytkownicy muszą teraz przede wszystkim zwracać uwagę na obowiązujące ograniczenia prędkości na jezdniach oraz dostępność infrastruktury rowerowej. 

W przypadku jej braku, jazda hulajnogą elektryczną po chodniku jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, co ma na celu ograniczenie ryzyka wypadków i poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Problemy z hulajnogami w Gorlicach

Problem z nieprawidłowym parkowaniem hulajnóg jest obecny wszędzie tam, gdzie tylko one występują. Wydaje się, że jest to walka, mówiąc potocznie, z wiatrakami. Często można je znaleźć na środku chodnika lub na poboczu drogi za zakrętem, gdzie stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla kierowców.

Tymczasem w Gorlicach, kilka hulajnóg elektrycznych dopełniło swojego żywota w mniej chwalebny sposób. Ktoś urwał kierownicę i wyrzucił w krzaki. Uszkodzony pojazd leżały tam przez kilka dni, zanim zostały zauważone przez administratorów systemu hulajnóg miejskich. Dopiero wtedy hulajnogi zostały zabrane do naprawy.

Incydenty, takie jak te w Gorlicach pokazują, że wprowadzenie nowych przepisów to tylko jedna strona medalu. Konieczne jest również kształtowanie odpowiedzialności wśród ich użytkowników.

Nowe regulacje dotyczące hulajnóg elektrycznych to krok w stronę bezpieczniejszego i bardziej zorganizowanego ruchu drogowego, który uwzględnia potrzeby wszystkich uczestników ruchu. Użytkownicy hulajnóg powinni dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami, aby uniknąć mandatów i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednocześnie, wszyscy członkowie społeczności powinni dbać o wspólną infrastrukturę, aby mogła ona służyć jak najdłużej.


Źródło info: Dziennik PL

 


Napisz komentarz

Komentarze

Kraj z dykty 24.07.2024 20:52
Przepisy o których tu mowa obowiązują już chyba od 2022... wypożyczalnie hulajnóg mają niemały problem z ***ami niszczącymi ich sprzęt oraz z inteligentami parkującymi w najbardziej utrudniający poruszanie się chodnikiem ludźmi. Od zawsze zastanawiało mnie czemu nikt nie wpadnie na proste rozwiązanie, każdy przepis ma na celu bezpieczeństwo pieszych itp itd. Teraz zobaczcie, rower porusza się ze średnią prędkością 15-20 km/h, nie posiada oc oraz nie jest wymagany żaden dokument na poruszanie się ów rowerem. Hulajnogi są szybsze, reszta jest bez zmian. Dlaczego zatem nie wpuszczą ich na ulice w terenie zabudowanym gdzie dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych potrąconych przez hulajnogi? Większe miasta miają fajną infrastruktórę ścieżek rowerowych, która pozwala na względnie bezpieczne przemieszczanie się hulajnóg, rowerów i pieszych. Małe miasta i odwieczne problemy hulajnóg mijających pieszych z dużymi prędkościami to zmora dzisiejszych czasów, a będzie więcej pojazdów tego typu.

Shogun 69 27.07.2024 22:35
Inna sprawa ,że piesi to święte krowy że słuchawkami na uszach i muzyką puszczona na cały regulator

Rowerzysta 24.07.2024 20:39
Operator ma w 4 literach bezpieczeństwo Miałem wątpliwa przyjemność wjechania w pozostawiana w poprzek DDR.Zgloszenie operatorowi zostało w zasadzie zignorowane .Policja ma co innego do roboty jedynie UM i straż miejska może coś zrobić o ile będzie się chciało (wymusić na operatorze bezpieczne parkowanie po przez zbieranie porzuconych na parking na koszt operatora ,może wtedy jak dostaną po kieszeni zainteresują się jak pozostawiane są hulajnogi )A teraz po prostu w krzaki lub do śmietnika .

Roman 24.07.2024 12:05
Przecież to nie są nowe przepisy. Takie przepisy są już od dawna

Pieszy 23.07.2024 08:15
Przepisy dot. hulajnóg nie są przestrzegane ani egzekwowane przez Policję. To martwe przepisy.

Pioter 23.07.2024 07:36
Przecież to są przepisy z 2021r. A nie nowe... Widzę Gorlice mają trochę opóźnienia :D

Tom 22.07.2024 14:33
Wy weźcie się za górali co z końmi robią a nie hulajnogi komu to przeszkadza naprawcie drogi i chodniki a potem ustawy poraszka

Veda 22.07.2024 00:49
Przede wszystkim trzeba skasować wypożyczanie tego dziadostwa i zabronić.Ktoś chcę tym jeździć to niech sobie kupi na własność

Sigma male 21.07.2024 22:33
Troche to glupie bo kazdy ma gdzies

Jacek 21.07.2024 19:02
Co za bzdury, po Poznaniu jeżdżą hulajnogą po dwóch, trzech i nikt na to nie reaguje, a po chodnikach pędzą a jak zwróci się uwagę to jest awantura. Jeżdżą rowerami, hulajnogami po chodnikach pomimo że obok jest ścieżka rowerowa. Policja jedzie obok bez reakcji. Po co te bzdury piszecie o przepisach

Sledz 21.07.2024 14:41
MOZE NAJPIERW DROGI OZNACZENIA BO SA FATALNE A POTEM PRZEPISY TROCHE NA PIEHOTE TROHE HODNIK I ULICa ile czasu bym jechał do pracy bez,sensu nowe przepisy

Gość 21.07.2024 14:07
Może najpierw drogi a potem przepisy kodeksu wychodzi na to że trochę na piechotę trochę jazdy reszta autobusem aby pojechać tam gdzie chce

Gość 21.07.2024 14:02
Może najpierw infrastruktura drogowa a potem przepisy

Zenek 21.07.2024 13:23
Większość z tych przepisów obowiązywała wcześniej. Jedyna zmiana to to że przy drogach z ograniczeniem do 30 trzeba będzie po jezdni jechać co tylko wkurzy innych kierowców i doprowadzi do większej liczby wypadków.

Mokry0596 21.07.2024 20:23
Nie,ten przepis o jezdni obowiązywał wcześniej. Generalnie nic nowego, artykuł napisany tylko po to aby zarobić.

Matek048 21.07.2024 11:25
Wyjebane w te przepisy !

Polski 21.07.2024 11:14
Głupotą jest wpuszczenie hulajnóg na ulicę.

Siema 22.07.2024 00:13
Głupotą jest pisanie w internecie na tematy na które sie nie ma pojęcia, jak ty.

Lukasz 21.07.2024 09:33
Zabrania się przewożenia ładunku? Ten że z plecakiem nie mogę jechać? Tak wynika z definicji słowa ładunek....

Qra 21.07.2024 07:57
Zabronić całkowicie i po problemie. Nawet na hulajnodze trzeba używać mózgu a nie telefonu.

Piotr 22.07.2024 18:39
Racja! Powiem więcej. Największą ilość wypadków powodują kierujacy samochodami ponad 90%- zabronić natychmiast. Potem piesi - stanowczy zakaz poruszania się po mieście. Dalej - rowerzyści - zakaz sprzedaży rowerów! No i te nieszczęsne hulajnogi- 1,4 % wypadków i spada, ale na wszelki wypadek zakaz. Wprowadzając powyższe zakazy z całą pewnością poprawimy bezpieczeństwo na drogach i chodnikach!!!

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”