Ranking obejmuje 2162 gminy, które przystąpiły do programu „Czyste Powietrze” i bierze pod uwagę zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Liczba wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku jest odnoszona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS).
W rankingu wyróżnienie dostają gminy, które osiągną wskaźnik zaangażowania na poziomie co najmniej 6,68%. To oznacza, że około 7 na 100 budynków w gminie jest modernizowanych w ramach Programu Czyste Powietrze. W Gorlicach wskaźnik ten osiągnął 7,66%!
Gorlice zajęły tym samym wysokie miejsca w rankingu gmin w Programie Czyste Powietrze:
- 1 miejsce w powiecie (na 10 gmin w powiecie gorlickim)
- 28 w województwie (na 182 gminy w Małopolsce)
- 393 w kraju (na 2162 gminy).
Gminy są ważnym partnerem w programie „Czyste Powietrze”. Skutecznie wspierają swoich mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia wszystkich Polek i Polaków, dlatego tak ważne jest zaangażowanie także na poziomie lokalnym w walkę ze smogiem. Gratuluję samorządom z czołówki naszego rankingu, są przykładem dobrych praktyk wartych naśladowania – powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Drugie miejsce w powiecie gorlickim ma Gmina Ropa, z 267 miejscem i wskaźnikiem na poziomie 6,08%. Miejsce trzecie spośród 10 gmin powiatu ma Gmina Lipinki z 1279 miejscem i wskaźnikiem na poziomie 4,93%.
O programie „Czyste Powietrze” pisaliśmy w artykułach:
Źródło info: UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze