Kto jest zwolniony z opłat śmieci?
Według Art. 6k. punktu 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:
Rada gminy, w drodze uchwały, może zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o której mowa w art. 8 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901, 1693, 1938 i 2760), lub rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2023 r. poz. 2424).
Nie oznacza to jednak, że istnieje jedna reguła dla każdej gminy, która by określała dokładne zwalnianie lub obniżanie opłat za wywóz śmieci, a co więcej magistraty mogą, ale wcale nie muszą spełniać tej litery prawa.
Z tego powodu co gmina to „inny obyczaj”, czyli możliwości działań w tym zakresie, przez co najlepiej skontaktować się z właściwym urzędem gminy lub miasta, w którym mieszkamy. Jak to się ma do seniorów?
W kilku Polskich miastach osoby, które ukończyły 65. rok życia, nie płacą za wywóz śmieci lub rachunki za nie zostały dla nich obniżone w ramach różnego rodzaju programów obniżone. Co więcej, zdarzają się gminy, w których osoby posiadające małe dochody również zostają zwolnione z opłat za wywóz śmieci.
Najczęściej są to gospodarstwa domowe z dochodem na osobę, który nie przekracza 600 złotych, ale też rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny. Co więcej, zwolnienie częściowe z opłat za wywóz śmieci może też objąć właścicieli kompostowników.
Napisz komentarz
Komentarze