Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Nie żyje Bogdan Kareł – gorliczanin, artysta, snycerz

Podziel się
Oceń

W niedzielę, 30 czerwca zmarł Bogdan Kareł. Był znanym artystą, snycerzem.
portret mężczyzny czarno-biały, obok napis Bogdan Kareł
Nie żyje Bogdan Kareł

Autor: Do korzeni. Zanikające zawody Pogórza i Łemkowszczyzny”, wyd. Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice


Pasja do snycerstwa narodziła się u pana Bogdana, z wykształcenia inż. technologii materiałów, jak sam to określał, przypadkiem. Jego przygoda ze snycerstwem rozpoczęła się w 1988 roku. Inspiracją do nauki rzemiosła było odnalezienie na strychu zdobionego elementu dekoracyjnego. Postanowił wówczas spróbować wykonać podobny element samodzielnie. Tak zrodziła się wyjątkowa pasja, wręcz miłość do snycerki.

Bogdan Kareł był samoukiem. Tajniki rzemiosła poznawał poprzez praktykę – samodzielnie nauczył się sztuki snycerskiej, ostrzenia narzędzi, suszenia i bejcowania drewna. W rozmowie z autorami albumu „Do korzeni. Zanikające zawody Pogórza i Łemkowszczyzny”, wspominał: „Pewnego dnia przyjechał do mnie ktoś, kto pokazał mi zdjęcie zdobionej ramy i zapytał czy byłbym w stanie wykonać podobną. Ja tę ramę odtworzyłem – najpierw na próbę. A później, na zamówienie tego samego klienta, wykonałem jeszcze 50 takich ram. To była najlepsza szkoła”.

Bogdan Kareł tworzył przede wszystkim w tradycyjnej technice snycerskiej – płaskorzeźbie (również abstrakcyjnej), a także wykonywał rzadki rodzaj płaskorzeźby – ikony rzeźbione. Tworzył przedmioty użytkowe, głównie ramy, wzorując się na łemkowskiej, tradycyjnej snycerce. Rekonstruował także przedmioty na zamówienie. 

Na zlecenie Muzeum Narodowego w Krakowie, rzeźbił oparcie krzesła wg projektu Stanisława Wyspiańskiego z roku 1904/1905, przygotowanego dla Zofii i Tadeusza Żeleńskich. Był stypendystą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – pracował nad krzyżami morowymi, które stanęły w miejscach nieoznakowanych cmentarzy cholerycznych. 

Prowadził warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których dzielił się swoją wiedzą i przekazywał umiejętności kolejnym pokoleniom.


Źródło info i foto: Album „Do korzeni. Zanikające zawody Pogórza i Łemkowszczyzny”, wyd. Gorlickie Centrum Kultury i Miasto Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

Znajoma 02.07.2024 21:15
Nie mogę uwierzyć. Dopiero Go widziałam pełnego życia. Za wcześnie ☹️ Spoczywaj w pokoju ***

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.