Historia bobowskich Żydów nie traci na aktualności, a najlepiej świadczą o tym tegoroczne „Dni Bobowej z Kulturą Żydowską – SZALOM 2024”. Dzięki Stowarzyszeniu GRYF przy współpracy z Gminą Bobowa oraz wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego mieszkańcy Bobowej modli przenieść się w czasie o prawie 150 lat wstecz.
Wtedy właśnie w tym mieście społeczność żydowska stanowiła aż 40 proc. lokalnej społeczności i jak się okazuje, miała ogromny wpływ nie tylko na lokalną gospodarkę, ale także kulturę. Z tego powodu po raz kolejny wystawiono inscenizację ,,Ślubu i wesela żydowskiego” przez artystów zrzeszonych w Fundacji Pomocy Polskim Artystom ,,Czardasz”.
Warto dodać, że ta sztuka bazuje na historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 10 marca 1931 roku, czyli ślubie i weselu córki rabina Bencjona Halberstama – Nechemy Goldy z Mojżeszem Stemplem. Do dziś w Bobowej żyje naoczny świadek tamtych zaślubin – 99-letnia Józefa Myśliwiec, która jako 5-latka doskonale pamięta atmosferę w Bobowej podczas tego głośnego ślubu i wesela.
Poza tym mieszkańcy Bobowej mogli zwiedzić również Cmentarz Żydowski, jak również posmakować kuchni żydowskiej. Przedstawiona historia oraz kultura jest wspólna, a pielęgnacja o jej pamięć niezwykle potrzebna.
Tutaj licealiści z Bobowej napisali wyróżniony wywiad „Co to był za ślub” na bazie wspomnień 99-latki o bobowskim żydowskim weselu
Źródło info i foto: Nasza Bobowa
Napisz komentarz
Komentarze