Przez kraj będzie przemieszczał się front chłodny, co w połączeniu z obecnością bardzo dobrych warunków do rozwoju konwekcji przyczyni się do powstania gwałtownych burz, na których trasie będą występowały bardzo silne porywy wiatru oraz opady większego gradu.
Bardzo silne burze najbardziej prawdopodobne będą w południowo-zachodniej Polsce.
Co z naszym rejonem?
Modele numeryczne u nas również przewidują większy wzrost energii, lecz spodziewany niedosyt wilgoci w wyższych partiach troposfery w połączeniu z brakiem dodatkowych czynników do rozwoju konwekcji (m.in. strefy zbieżności wiatru) oraz przede wszystkim podwyższonym CINem (miara wartości energii hamującej prądy wznoszące powietrza), powinien zablokować rozwój burz w naszej okolicy.
Burz u nas osobiście spodziewałbym się bardziej podczas sobotniej doby lub ewentualnie w nocy z piątku na sobotę, gdyby coś doszło do nas ze Słowacji. Do tematu będę wracał w trakcie dnia.
Zachmurzenie w piątek będzie u nas przeważnie umiarkowane.
Temperatura maksymalna wzrośnie do 29 stopni w północnej części powiatu, w południowej 27.
Wiatr w porywach będzie u nas umiarkowany lub dość silny z południa.
Grafika:
- spodziewany wzrost CAPE w piątkowe popołudnie. Zwróćcie uwagę na obszar Czech. To właśnie tam zostanie zapoczątkowany rozwój gwałtownych burz, które będą przemieszczały się przez południową zachodnią oraz południową część kraju. U nas powinno być spokojnie.
Napisz komentarz
Komentarze