Andrzej Duda w zeszłym tygodniu podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, a to niesie ze sobą zmiany, które wejdą w życie już pod koniec czerwca bieżącego roku. Według nich ma być kontynuowana jedna forma zakwaterowania uchodźców w obiektach prowadzonych na polecenie wojewodów, natomiast nowelizacja wprowadza także przedłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 roku.
Co ze wsparciem dla gospodarzy, którzy przyjęli w swoich domach uchodźców z Ukrainy?
Właśnie tutaj czekają na nas największe zmiany, ponieważ do 30 czerwca 2024 roku kończy się wsparcie pieniężne dla gospodarzy, którzy udzielili Ukraińcom wyżywienia i zakwaterowania w domach prywatnych. Jest to spowodowane malejącą ilością osób, które korzystają z tego świadczenia, ale też zwiększeniem się liczby wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców.
Świadczenie przewidziane w art. 13 miało charakter nadzwyczajny i z czasem utraciło swoje pierwotne znaczenie, mające na celu rekompensatę kosztów, poniesionych głównie przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.
Mowa o osobach, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy, zapewniając im nocleg i wyżywienie w okresie, w którym trudno było przygotować i zrealizować opiekę instytucjonalną przez podmioty publiczne.
Nie oznacza to jednak, że rekompensaty dla goszczących obywateli Ukrainy przestaną być po 30 czerwca rozpatrywane, ponieważ pozostaną takie same dla wnioskujących obywateli jeszcze w tym miesiącu. Warto dodać, że nie wygaśnie wsparcie dla Ukraińców, którzy w kwestii zakwaterowania będą mogli zgłaszać się do miejscowego wojewody.
Źródło info: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Napisz komentarz
Komentarze