Po co zastrzegać PESEL?
Z pewnością nie każdy wie, co tak naprawdę kryje się pod „blokadą” numeru PESEL, a przecież dzięki niej możemy uniknąć poważnych kłopotów i ochronić swoje dane zaledwie jednym kliknięciem. Każdy może to zrobić, a wystarczy założyć profil zaufany, podpis kwalifikowany, e – dowód lub zalogować się do swojego banku.
Według litery prawa od 1 czerwca wszystkie banki oraz inne instytucje finansowe podczas udzielania pożyczek, jak również kredytów mają obowiązek sprawdzić, czy numer PESEL konkretnego klienta nie został zastrzeżony.
Dlaczego to takie ważne? W dzisiejszych czasach kradzież danych osobowych oraz tożsamości nie stanowi większego problemu, a przecież nikt nie chce dowiedzieć się, że posiada długi zaciągnięte na swoje nazwisko.
Jak samemu zastrzec PESEL?
Wystarczy zalogować się w serwisie mObywatel.gov.pl „Zastrzeż PESEL” albo pójść do swojego urzędu gminy i złożyć wniosek o „zablokowanie PESELU na piśmie”. Co więcej, nie ma żadnych problemów z cofnięciem zastrzeżenia, ponieważ można zrobić to w każdej chwili!
Aplikacja przewiduje odblokowanie PESELU na czas określony lub bezterminowy. Ważne jest to, aby pamiętać, że ponowne zastrzeżeniu numeru PESEL jest możliwe dopiero po 30 minutach. Szczególnie ta opcja przydaje się, kiedy zamierzamy wziąć kredyt, otworzyć konto oszczędnościowe oraz zmienić umowę kredytu lub pożyczki.
W aplikacji mObywatel można także na bieżąco zobaczyć, kto sprawdzał nasz numer PESEL. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów oraz niemałych kłopotów.
Napisz komentarz
Komentarze