PONIEDZIAŁEK, 3 czerwca 2024
Imieniny obchodzą: Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Kewin, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Leszek, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Tamara i Wawrzyniec.
Dziś jest Światowy Dzień Roweru
Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ.
Warto świętować Dzień Roweru, bo:
- rower jest prostym, niedrogim, niezawodnym, czystym i ekologicznym środkiem transportu
- rower może służyć jako narzędzie rozwoju i nie tylko transportu, ale także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i sportu
- synergia między rowerem i użytkownikiem sprzyja twórczości i zaangażowaniu społecznemu, a użytkownikowi daje natychmiastową świadomość lokalnego środowiska
- rower jest symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pozytywny wpływ na klimat.
Ciekawostka: do ustanowienia tego święta przyczynił się Polak były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii w Montgomery College w Rockville Leszek Jan Sibilski. Był on głównym promotorem święta na forum OZN.
Dziś jest Dzień Savoir-Vivre
Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 r., aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Data 3 czerwca jest również nieprzypadkowa z dwóch innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Jako że dzieci i młodzież są głównymi adresatami oferty szkoleniowej Akademii Montemarco, trzeci dzień po Święcie „Dzień Dziecka” ma symbolizować trzeci okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie”.
Dziś jest Dzień Dobrej Oceny
Dziś żadnemu nauczycielowi nie wypada postawić złej oceny.
Kalendarz słoneczny:
- Wschód słońca: 4:30
- Zachód słońca: 20:36
- to 155 dzień roku, do końca pozostało 211 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (3 czerwca):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 13.15 – Strażniczka smoków
- godz. 15, 16.45 – Garfield
- godz. 18.30 – Jedno życie
- godz. 20.30 – Furiosa: Saga Mad Max – dubbing
- godz. 14 – Strażniczka smoków
- godz. 16, 18 – Garfield
- godz. 20 – Furiosa: Saga Mad Max
- The Old Oak - Kino Konesera – 18
- Garfield – 9, 11, 12, 13.30, 15.10, 16, 17, 18.30
- Puchatek: Krew i miód 2 – 19, 21.15
- Jedno życie – 19.30
- Furiosa: Saga Mad Max – 12.15, 15.30, 17.30, 20.15
- Strażniczka smoków – 13.15, 15.40
- Istoty fantastyczne – 9, 11, 12.50, 14.30
- Królestwo Planety Małp – 10.45, 20.45
- Tarot: Karta śmierci – 21
- Godzilla i Kong: Nowe imperium – 9.45
- Cudowny Chłopak: Biały Ptak – 8.45
- Garfield - KNTJ – 10
Gorlice. Wydarzenia
- godz. 17.17 | Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Legenda” | zapowiedzi imprez – halogorlice.info
Starostwo Powiatowe w Gorlicach i Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach zapraszają na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży powiatu gorlickiego „Legenda”.
Gorlice. Wystawy
Gorlickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela serdecznie zapraszają na wystawę „Rajmistrzowie – czas na wystawę!”
Zostaną na niej zaprezentowane prace z pracowni plastycznej i ceramicznej Gorlickiego Centrum Kultury prowadzonych przez Magdalenę Rak oraz Arkadiusza Kapłona.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubowik.
Twórczość Artystki jest różnorodna. Zajmuje się tkactwem artystycznym, ale szczególną uwagę w jej twórczości zwraca nietypowe malarstwo wykonywane rzadko stosowaną techniką, jaką jest batik - obrazy malowane na delikatnym, jedwabnym podkładzie.
Wystawa „Gorlickie ulice 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym.
Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.
Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum -Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Od czwartku 25 kwietnia w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach będzie prezentowana wystawa rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, gdzie od 28 kwietnia do 18 sierpnia 2024 roku będzie można obejrzeć wystawę pt. „Jan Gryboś – nieznany artysta ludowy z Gródka”.
Biecz. Wystawy
Dyrektor Biblioteki Biecz oraz Lidia, Irena i Anna Kocur serdecznie zapraszają na wystawę grafiki.
Napisz komentarz
Komentarze