Do 17 czerwca właściciele działek mogli ze swojego terenu wyciąć każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą. Efektem tych działań były masowe wycinki drzew w całym kraju. Miesiąc temu przepisy się jednak zmieniły.
Przypomnijmy więc…
Osoby fizyczne, zainteresowane usunięciem drzew ze swojej nieruchomości, zobowiązane są zgłosić ten fakt gminie, jeśli obwód pnia drzewa na wysokości 5 centymetrów przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew
W Urzędzie Gminy Gorlice dowiedzieliśmy się, że organ przyjmujący zgłoszenie zobligowany jest do przeprowadzenia oględzin przeznaczonego do usunięcia drzewa do 21 dni od dnia zgłoszenia. Z oględzin sporządzany jest protokół, a jeśli po 14 dniach od oględzin nie dotrze do nas „sprzeciw” gminy to mamy „milczącą zgodę” na wycięcie drzewa.
Nowelizacja zakłada również, że jeśli przed upływem pięciu lat, od dokonania oględzin przez urzędnika gminnego, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.
Szczegółowych informacji dotyczących wycinki drzew i krzewów udzielają gminy oraz wydają wzory zgłoszeń.
Napisz komentarz
Komentarze