Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Na ratunek turyście (1) Uście Gorlickie, Ropa

Podziel się
Oceń

"Stawiamy na turystykę", "turysta jest najważniejszy"... ale czy mityczny „turysta” ma w ogóle szansę do nas trafić?Nawet najlepsza oferta nie będzie nic warta, jeśli o niej nie poinformujemy. Jak robią to gminy? Sprawdziliśmy!

Turysta jest na pierwszym miejscu - to jedno z najczęściej powtarzanych haseł związanych z rozwojem naszego regionu.

Walczymy o turystę w coraz bardziej wyszukany sposób, budujemy infrastrukturę, tworzymy produkty regionalne.

 

A może wystarczy zadbać o dobrą informację?

 

Przejrzeliśmy strony internetowe wszystkich gmin. Chcieliśmy sprawdzić, czy pozwalają one szybko i łatwo znaleźć najważniejsze dla turysty informacje, zainteresować naszym regionem.

Ocenialiśmy trzy główne elementy:
1. Widoczność zakładki dedykowanej turystom – sprawdziliśmy, czy zakładka dla turystów jest widoczna od początku, czy łatwo ją znaleźć na stronie.
2. Pierwsze wrażenie po otworzeniu zakładki dla turystów – czytelność strony dla turystów, jej wizualną atrakcyjność i zawartość informacyjną pierwszej podstrony dedykowanej turystom.
3. Zawartość strony dla turystów – tu ocenialiśmy subiektywne wrażenie, intuicyjność nawigacji, ilość i jakość informacji zawartych na podstronach.

Pierwsze wrażenie - to najczęściej decyduje o tym, czy dane miejsce lub osoba wywołają nasze zainteresowanie, czy nie.

Szukaliśmy podstawowych informacji o obiektach, miejscach, szlakach. Wiadomości o tym co, kiedy i gdzie można robić, jak ciekawie spędzić czas w poszczególnych gminach.

Co znaleźliśmy na stronach kolejnych gmin?

Niektóre strony zaskoczyły nas bardzo pozytywnie. Nie brakło też jednak słabszych propozycji. Nieliczne rozczarowały.

Nasze wrażenia opiszemy w kilku odsłonach. W każdej z nich będziemy sprawdzać, jak na oficjalnych stronach gmin może odnaleźć się (lub zagubić...) turysta.

Zapraszamy do wspólnej analizy!



Gmina Uście Gorlice

Na stronie www.usciegorlickie.pl turysta z łatwością znajduje zakładkę dedykowaną właśnie jemu. Do kliknięcia zachęca mała fotografia. 
Zaraz po kliknięciu otwiera się podstrona z barwną panoramą gminy. Na środku zachęta do spojrzenia na interaktywną mapę i hasło „Poczuj ten wyjątkowy klimat”.
Bez wahania klikamy na mapkę: szybko pojawia się wirtualny plan gminy, na którym odnajdujemy wiele punktów zaznaczonych jako atrakcje turystyczne. Widzimy, że w tym regionie jest 38 obiektów oznakowanych jako szlaki rowerowe, konne, piesze, narciarskie. Najechanie kursora błyskawicznie pokazuje nam skąd i dokąd szlaki prowadzą, gdzie możemy zatrzymać się na odpoczynek, zjeść. 

W minutę otrzymujemy ciekawą i różnorodną propozycję spędzenia wolnego czasu.

Mapka nie zawiera informacji o aktualnych wydarzeniach i noclegach w regionie, choć możliwe jest jej zaktualizowanie w tym zakresie. 
Wracamy na stronę główną, wstępnie zainteresowani ofertą. 
Szybko odnajdujemy tu podstawowe informacje o gminie przedstawione w ciekawej, graficznej formie. Minimum tekstu, akcent na obraz.

Strona pozwala szybko uzyskać brakujące wiadomości: dowiadujemy się o wydarzeniach w regionie, wiemy gdzie znajdziemy wolne miejsca noclegowe.

Krótko i na temat.
Czujemy się zachęceni i pozytywnie zaskoczeni.



Gmina Ropa

Druga strona, na którą wchodzimy to http://www.ropa.iap.pl . Znajdujemy bardzo podobną stronę główną – klikamy w odnośnik do „strefy turystycznej”, gdzie wita nas niemal identyczna jak w Uściu Gorlickim strona. Korzystamy z zachęty do zobaczenia interaktywnej mapy: 11 obiektów do zobaczenia, 3 szlaki, lista 23 obiektów noclegowych. 

Choć ilość obiektów jest mniejsza niż w Uściu Gorlickim, całość jest czytelna, konkretna. Pojedyncze kliknięcia pozwala zlokalizować obiekty na mapce.
Powracamy na stronę główną dedykowaną turyście. Podobnie jak w Uściu – dominują estetyczne grafiki, podstawowe, krótkie informacje na temat zalesienia obszaru, powierzchni gminy Na końcu: numery kontaktowe i adresowe gminy.

 

Oferta obu miejsc jest dość ograniczona, jednak zaprezentowana została w sposób atrakcyjny wizualnie. Wiemy, że znajdziemy tu miejsce na wypoczynek i rekreację. Bez fajerwerków, ale w sposób estetyczny, czytelny.

Zarówno Gmina Ropa jak i Uście Gorlickie korzystają z tego samego szablonu strony. To powtarzalne, proste przedstawienie informacji jest chyba idealnym rozwiązaniem dla tych regionów. Dość skromna oferta przedstawiona w taki sposób powoduje, że szybko i łatwo znajdujemy kilka punktów centralnych, wokół których można zaplanować kilkudniowy pobyt lub weekendowy wypad.

Taki początek powoduje, że jesteśmy bardzo ciekawi tego, co znajdziemy na kolejnych stronach. Bogata oferta innych gmin powoduje, że spodziewamy się zobaczyć zdecydowanie bogatsze, dobrze rozwinięte podstrony dedykowane turystom.

Czy tak się stało - dowiecie się w kolejnej części naszego mini-cyklu.



Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel