Z pewnością wiele osób nawet nie spodziewa się, że nasza krajanka, a w zasadzie jej wiedza i prekursorskie badania oraz wynalazki szturmem podbijają świat. Profesor Marta Kwiatkowska dokonuje niebywałych odkryć naukowych, a jako pierwsza kobieta w długoletniej historii Uniwersytetu Oxfordzkiego otrzymała stanowisko profesora tamtejszego wydziału nauk komputerowych.
Jak wyglądała droga profesor Marty Kwiatkowskiej z Libuszy do Oxfordu?
Marta Kwiatkowska urodziła się w Gorlicach, a wychowała w Libuszy, natomiast od obrony pracy magisterskiej w 1980 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie nieustannie poszerzała swoją wiedzę. W 1989 roku profesor Marta Kwiatkowska uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie w Leicester, a w latach 1994 – 2007 wykładała na Uniwersytecie w Birmingham, gdzie w 2001 roku uzyskała tytuł profesora. W 2014 roku Królewski Instytut Technologiczny KTH W Sztokholmie nadał profesor Marcie Kwiatkowskiej tytuł doktora honoris causa.
Warto dodać, że pani profesor jest członkinią Royal Society, a także kieruje Polską Radą Naukową IDEAS NCBR. Ponadto Marta Kwiatkowska zasiada w ACM, Akademia Europea, EATCS, BCS oraz Polskim Towarzystwie Sztuki i Nauki za Granicą. Jako pierwsza kobieta w Wielkiej Brytanii otrzymała Nagrodę Milnera w 2018 roku, gdzie wygłosiła interesujący wykład.
Czym zajmuje się profesor Marta Kwiatkowska?
Pani Profesor, ogólnie rzecz ujmując, opracowuje techniki modelowania i automatycznej weryfikacji, które gwarantują stabilne, bezpieczne, terminowe, niezawodne, zasoboszczędne działanie systemów komputerowych. Tematyka badawcza profesor Uniwersytetu Oxfordzkiego obejmuje kwestię bezpieczeństwa i zaufania do mobilnych robotów autonomicznych, ilościowe sprawdzenie oraz syntezę modelu probabilistycznego na podstawie specyfikacji ilościowej (opierającej się na bazie modeli, danych i algorytmów).
Ponadto praca naukowa obejmuje zapewnienie jakości oprogramowania dla wyborów medycznych, czyli głównie stymulatorów serca. Dodatkowo zakres prac obejmuje modelowanie i weryfikację systemów biologicznych oraz inżynieryjnych, jak również wszechobecnych obliczeń.
Źródło info:
Napisz komentarz
Komentarze