Jedni się ich boją, a drudzy apelują o to, aby je chronić, ale mało kto zna powody, dla których o pszczołach powinniśmy wiedzieć oraz mówić znacznie więcej niż zazwyczaj. 20 maja przypada święto tych uroczych owadów, a przecież bez nich nie byłoby nas.
Co powinniśmy wiedzieć o pszczołach?
Te niewinnie wyglądające owady produkują aż 3/4 tego, co zjadamy na co dzień, a przy tym nie widzą barwy czerwonej! Badacze oszacowali, że na całym świecie jest aż 20 tysięcy gatunków pszczół, z czego najmniejsze są pszczoły karłowate, a największe Megachile Pluto, które mierzą nawet 40 mm!
System matriarchalny to dla tych owadów żadne novum, a w przeciętnym ulu można znaleźć też pszczoły robotnice oraz trutnie. Ile kwiatów potrzebują na 1 kg miodu? 4 miliony to standardowa liczba roślin, bez których te słodki przysmak nie powstanie. Jedna pszczoła może maksymalnie pokonać dystans 10 km z prędkością 24 km/h, a przy tym zebrać pyłek aż ze 100 kwiatów.
Dlaczego jak nie będzie pszczół, nie będzie nas?
To zdanie wcale nie jest przesadzone, a co więcej jest prawdą, ponieważ pszczoły zapylają nie tylko kwiaty, ale także warzywa i owoce. Statystyki ONZ wskazują, że blisko 84 proc. z roślin uprawianych w Europie może być jedynie zapylana przez tych małych przyjaciół. Jeśli pozwolimy im wyginąć, to sami siebie skażemy na marny los.
Według danych pszczoła żyje zaledwie 38 dni przez sezon letni, a w tym czasie wyprodukuje do 1/12 łyżeczki miodu. Eksperci natomiast ślą apele i ostrzegają, że bez tych owadów pożyjemy maksymalnie 4 lata, co powinno nas mocno zmobilizować do przyjaźni i pomocy pszczołom.
Polskie Lasy Państwowe od lat promują akcję „Pszczoły wracają do lasu”, w ramach których m.in. na terenach leśnych sadzą rośliny przyciągające pszczoły.
Co przyciąga pszczoły?
Wystarczy naprawdę niewiele, aby pszczoły przyleciały do ogrodu same. Wszystko, co należy zrobić to posadzić na rabacie lub w doniczce rośliny miododajne, do których należą cynia, słonecznik, szałwia, nagietek rumianek, a nawet lawenda lub oregano.
Te rośliny są niezwykle proste w uprawie, a co więcej wabią pszczoły nie tylko pyłkami lub nektarem, ale też barwą, kształtem oraz zapachem. Bardzo często pszczołom wystarczy odrobina nieskoszonej trawy lub pójście na łatwiznę, czyli wysianie fragmentu łąki kwietnej, w której zadomowią się na cały sezon.
Koło pszczelarzy w Bieczu ostrzega przed uprawą roślin miododajnych obcego pochodzenia, które stanowią zagrożenie dla rodzimej przyrody. Wśród nich można znaleźć nawłoć kanadyjską, rdestowe oraz klon jesionolistny. O wiele lepiej sprawdzi się do zwabienia pszczół berberys, chaber, dziurawiec, głóg lub macierzanka.
Napisz komentarz
Komentarze