Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Szpital w sieci – jesteśmy na drugim poziomie

Podziel się
Oceń

Rozmawiamy z Marianem Świerzem, dyrektorem gorlickiej lecznicy  – o naszym szpitalu w sieci, nowym oddziale psychiatrycznym, remoncie SOR i walce z nowotworami.

 

Gorlicki Szpital Specjalistyczny znalazł się w sieci szpitali. Co to oznacza dla mieszkańców? Od kiedy owe zmiany wejdą w życie?



Ustawa z 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, wprowadza od 1 października 2017 roku tak zwaną sieć szpitali. Są to nowe rozwiązania, które z założenia mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i mają poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego. Równocześnie mają zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Rozwiązania zawarte ustawie mają gwarantować odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tak zwany system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone około 91 procent środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Jesteśmy na II poziomie podstawowego systemu zabezpieczenia. Które oddziały mają zagwarantowane finansowanie? I co z pozostałymi, które będą musiały stratować w konkursach?

W ramach sieci szpitale zostały zakwalifikowane do trzech podstawowych i czterech specjalistycznych poziomów zabezpieczeń. Nasz szpital znajdzie się na II poziomie podstawowego systemu zabezpieczenia, który obejmie oddziały: chorób wewnętrznych, pediatrii, anestezjologii, chirurgii ogólnej, neurologii, ginekologii i położnictwa, noworodków, okulistyki, ortopedii, onkologii oraz geriatrii. Poza siecią szpital będzie udzielał świadczeń w ramach oddziału medycyny paliatywnej, rehabilitacji, psychiatrii oraz zakładu opiekuńczo-leczniczego. W tych oddziałach utrzymane zostaną dotychczasowe zasady rozliczeń z wykonanych świadczeń.

Procedura konkursowa będzie przeprowadzana na realizację świadczeń wszczepienia endoprotez w Oddziale Ortopedii i Traumatologii oraz operacji zaćmy w Oddziale Okulistyki.

Część poradni specjalistycznych będzie przechodzić przez procedurę konkursową, natomiast jeżeli w jednostce występuje oddział o takim samym profilu, jak poradnia, wówczas te komórki będą miały wspólny budżet. 

Od kilku dni działa w naszym szpitalu dzienny oddział psychiatryczny dla dorosłych. Gdzie się mieści? Pacjenci z jakimi schorzeniami będą w nim leczeni?

Od lipca rozpoczął swoją działalność Oddział Dzienny Psychiatrii, którym kieruje lek. Anna Marchut. Oddział mieści się na parterze w budynku, w którym znajduje się ZOL, Oddział Geriatrii i Medycyny Paliatywnej.

Świadczenia dziennopsychiatryczne dla dorosłych obejmują diagnostykę, leczenie i wczesną rehabilitację. Oddział zajmuje się leczeniem pacjentów, u których występują zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania, z wyłączeniem tych spowodowanych używaniem środków (substancji) psychoaktywnych oraz upośledzenia umysłowego. Nowy oddział to forma leczenia dla pacjentów bez wskazań do leczenia całodobowego, dla pacjentów po pobycie w szpitalu jako kontynuacja leczenia i takich, u których dotychczasowe leczenie ambulatoryjne nie było skuteczne.

Do oddziału przyjmujemy osoby dorosłe, które doświadczają w swoim życiu trudności w funkcjonowaniu spowodowanych problemami natury psychicznej (na przykład po przeżyciu ciężkiego stresu), doświadczających zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń pod postacią somatyczną oraz psychoz i zaburzeń osobowości, pacjentów po leczeniu szpitalnym potrzebujących pomocy w powrocie do środowiska i pełnienia ról rodzinnych, społecznych i zawodowych, osoby, u których nasilenie przeżywanych trudności życiowych lub objawów choroby powoduje pogorszenie codziennego funkcjonowania w środowisku.

Głównym zadaniem oddziału jest osiągnięcie poprawy funkcjonowania pacjentów i ich samopoczucia, redukcja objawów i zachowań objawowych, zapobieganie nawrotom choroby, poprawa funkcjonowania społecznego i zaradności życiowej, poprawa samooceny. 

Długość leczenia w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, stanu psychicznego chorego, tempa terapii. Bezpieczeństwo pacjentów oraz zachowanie tajemnicy wszystkich informacji na temat innych uczestników powziętych podczas terapii są podstawowymi założeniami w funkcjonowaniu oddziału.

Od połowy czerwca lekarze z gorlickiego szpitala mają również nowy oręż do walki z rakiem. Proszę powiedzieć, o jaki rodzaj nowotworów chodzi i co to za metoda/lek.




Oddział Onkologiczny realizuje w ramach umowy z NFZ program leczenia pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki. Nowy program lekowy rozszerza możliwości leczenia tego typu nowotworu, ponieważ zwykle jest on późno wykrywany i poza operacją jedyną szansą na przedłużenie życia jest chemioterapia. 

W szpitalu można również bezpłatnie zrobić kolonoskopię, która pozwalana wykrycie zmian w jelicie grubym, zanim staną się zmianami nowotworowymi. Do kiedy można zgłosić się na badanie? 

Do 28 lutego 2019 roku w naszym szpitalu będzie realizowany program profilaktyczny raka jelita grubego. W ramach programu zostanie wykonanych 800 bezpłatnych badań kolonoskopowych w znieczuleniu. (Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ)


Nadal trwa przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na jakim etapie są prace? Czy październikowy termin zakończenia remontu jest nadal aktualny?

Remont i modernizacja SOR-u przebiega płynnie. Były małe opóźnienia wynikające z warunków pogodowych (ulewne deszcze),  ale są już nadrobione i mam nadzieję, że październikowy termin zakończenia  inwestycji zostanie dotrzymany.


 


 Foto: Lech Klimek/Gazeta Gorlicka


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.