Często mówi się, że „matura to bzdura” lub straszy przerażonych maturzystów, aby poczekali do pierwszej sesji na studiach, ale nic bardziej mylnego.
Z egzaminem dojrzałości wiąże się wiele przesądów, a od lat jest on owiany aurą tajemniczości, której obawia się każdy uczeń szkoły średniej. O poziomie trudności matury można byłoby długo dyskutować, ponieważ co człowiek to inne wspomnienia z tego egzaminu.
Jak komentują sprawę tegoroczni maturzyści?
Co było na maturze z języka polskiego?
Dzisiaj Centralna Komisja Egzaminacyjna wymagała w arkuszu od abiturientów wiele, a oprócz standardowych tematów wypowiedzi pisemnej czekały na nich także zadania z zakresu znajomości lektur obowiązkowych, jak również kompetencji językowych.
Nie zabrakło fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, jak również „Trenu X” Jana Kochanowskiego, czy „Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.
Na samym końcu na maturzystów czekały dwa tematy do wyboru, pierwszy z nich brzmiał „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka”, a drugi „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”.
Jak egzamin dojrzałości komentują maturzyści?
O wrażenia z pierwszego dnia egzaminów dojrzałości zapytaliśmy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, którzy na myśl zbliżającej się godziny 9 mieli mieszane uczucia oraz stres.
Młodzież po otrzymaniu arkuszy mocno się zmobilizowała oraz skupiła na zadaniach, a to pomogło przezwyciężyć ich strach maturalny. Abiturienci mieli swoje przypuszczenia odnośnie do tematyki, która pojawiła się na maturze z języka polskiego, ponieważ ich faworytami były zagadnienia dotyczące moralności człowieka, egoizmu, jak również motywu matki lub snu w literaturze.
Większość zdających uważała, że tegoroczne pytania maturalne były łatwe i nie stanowiły dla nich większego wyzwania, a większość z pytanych zdecydowała się na temat buntu. Abiturienci mieli ogromne pole do popisu, w czym pomogło duże zaplecze argumentów oraz wiedzy zdobytej przez ostatnie cztery lata.
Mnogość kontekstów w przypadku maturalnej pracy pisemnej jest wprost wymagana, a jej efekty mogą przynieść imponujący procentowy wynik. Już jutro na abiturientów czeka arkusz z matematyki na poziomie podstawowym, jakie jest wobec niego nastawienie?
Nastawienie mieszane, zwłaszcza przed jutrzejszą matematyką, ale miejmy nadzieję, że kolejne arkusze będą zbliżone do poziomu dzisiejszej matury z polskiego – powiedział Paweł Reczek, maturzysta Licem Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu o profilu medialno-lingwistycznym.
Tak wyglądał arkusz maturalny z języka polskiego w 2023 roku.
Napisz komentarz
Komentarze