Z kolei wczesnym wieczorem po 19 w mojej najbliższej okolicy można było obserwować piękną izolowaną komórkę opadowo-burzową, która wędrowała przez południowo wschodnią część powiatu.
Początek pierwszego pełnego tygodnia maja ponownie będzie dynamiczny w południowej Polsce. Wpływ na pogodę będzie wywierał front atmosferyczny, który będzie powiązany z niżem znad Białorusi. Warunki będą sprzyjały powstawaniu dość silnych izolowanych burz, które wraz z upływem dnia mogą mieć tendencje do łączenia się, czemu będą sprzyjały silniejsze uskoki wiatru.
Poszczególne burze będą powstawały w środowisku umiarkowanej chwiejności, ponadto będziemy mieli do czynienia z podwyższonym parametrem Storm Relative Helicity (SHR), co w skrajnym przypadku zwiększy ryzyko opadu gradu o większej średnicy. Być może w przypadku bardzo dobrze rozbudowanej komórki w Polsce pojawi się przypadek trąby powietrznej.
Ze względu na spodziewany izolowany charakter burz trudno jest dokładnie oszacować, gdzie one powstaną. Powinny pojawić się głównie poza naszą częścią województwa, lecz ze względu na podwyższone parametry „na papierze” oraz obecność frontu burze będą możliwe bliżej nas, stąd o tym informuje, być może na wyrost. Możliwy jest też i taki scenariusz, że nasz rejon wszystkie zjawiska ominą, a dzień będzie spokojny.
W trakcie dnia postaram się do tematu i informować Was o rozwoju bieżącej sytuacji. Zagrzmieć może też podczas nocy z niedzieli na poniedziałek.
Temperatura maksymalna w poniedziałek osiągnie około 23 stopnie w północnej części powiatu, w południowej 21. Natomiast wtorek po przejściu frontu będzie zimniejszy.
Zachmurzenie będzie umiarkowane lub małe.
Wiatr będzie umiarkowany lub słaby. Będzie dominował południowy kierunek.
Grafika:
- niedzielna izolowana komórka opadowo-burzowa. Zdjęcie mojego autorstwa wykonane po 19.
Miłego dnia!
Napisz komentarz
Komentarze