Czym zajmuje się organizacja odzysku opakowań ?
Kiedy wytwarzamy nowe produkty, które pojawiają się na rynku, musimy znaleźć im specjalne opakowania. W niektórych przypadkach najlepsze mogą okazać się szklane słoiczki, w innych tekturowe pudełka czy opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć, że stosowanie opakowań niesie za sobą różne konsekwencje. Wśród obowiązków, jakie są nakładane na producentów należy wymienić możliwość recyklingu opakowań po ich użyciu. Przedsiębiorstwa mogą same zarządzać odpadami opakowaniowymi, bądź mogą to komuś zlecić. Takim miejscem jest organizacja odzysku.
Czym zajmuje się organizacja odzysku i recyklingu?
Kiedy wprowadza się produkty na rynek, należy wskazać trzy podstawowe podmioty: producentów, importerów oraz nabywców. Organizacja odzysku jest podmiotem, który przejmuje obowiązki dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Jest to związane z pisemną zgodą, która zawarta została pod rygorem nieważności między organizacją odzysku opakowań, a przedsiębiorstwem. Umowa ta może dotyczyć jednego bądź wielu opakowań.
Co warto wiedzieć o odzysku i recyklingu odpadów?
Obowiązek recyklingu jest związany z odzyskiem opakowań co pozwala na kontrolę produktów, które zostały zrobione z drewna, papieru, tektury, olei czy aluminium. Obowiązek recyklingu polega na tym, że przedsiębiorca musi określić poziom odzysku odpadów, które wprowadził na rynek w postaci opakowań. Takie działania mają na celu ograniczenie obiegu surowców, ponieważ dąży się do utrzymania statusu quo, jeśli chodzi o masę poszczególnych surowców w tym odpadów. Za nieprzestrzeganie zasad przedsiębiorcy może grozić opłata odpadowa. O wiele bardziej opłaca się, by ograniczyć do niezbędnych zakup oraz dystrybucję opakowań, by dbać o środowisko.
Odpady opakowaniowe - na co zwrócić uwagę?
Decydując się na organizację odzysku należy podpisać stosowną umowę. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które dotyczą współpracy. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, jakie znaczenie ma cena przekazania na rzecz organizacji obowiązków. Istotny jest też fakt, jakie działania może zaoferować organizacja oraz jakie opinie ma w społeczności. Może się okazać, że organizacja zorganizuje również szkolenia, czy pomoże przy przeprowadzeniu dokumentacji. Wtedy wybranie droższej opcji może być efektywniejsze we współpracy. Przed podpisaniem danej umowy trzeba również sprawdzić, jak wygląda sprawa dotycząca listu polecającego z Urzędu Marszałkowskiego.
Zalety współpracy
Współpraca z taką organizacją posiada sporo zalet. Na pewno do takich zalet można zaliczyć scedowanie na organizację, czyli obowiązek osiągnięcia wymaganego przez przepisy prawa poziomu recyklingu. Jeżeli dany poziom nie zostanie osiągnięty, organizacja zostanie zobowiązana do opłaty produktowej. Inaczej taka opłata nazywana jest odpadową. Należy zapłacić ją właściwemu z racji miejsca wykonywania Urzędu Marszałkowskiemu.
Poza tym do zalet trzeba zaliczyć fakt, że organizacja odzysku może od przedsiębiorcy przejąć już nie tylko obowiązki, które związane są z recyklingiem, ale także obowiązek publicznych kampanii edukacyjnych. Jest to obligatoryjne, a celem powinno być też podnoszenie świadomości ekologicznej. Więcej informacji można uzyskać na stronie https://ekocykl.org/.
Napisz komentarz
Komentarze