XXIII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, organizowane przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, to prestiżowe wydarzenie na arenie międzynarodowej, które przyciąga młodych artystów z całego świata. Ostatnia edycja zgromadziła imponującą liczbę 4940 prac z 36 krajów, z których 684 zostały włączone do ekspozycji, a 80 zdolnych młodych artystów otrzymało nagrody w pięciu kategoriach wiekowych.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczestnicy z Pracowni Plastyki Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Jakub Karpiak zdobył nagrodę za swoją pracę, a Maja Pisz, Teresa Januszewska i Amelia Stanek zostały uhonorowane kwalifikacjami do wystawy. Uczniowie ci, pod kierunkiem Wojciecha Haberka, przygotowywali się do konkursu przez kilka miesięcy, stosując techniki suchej igły oraz linorytu barwnego.
W naszej rozmowie z panem Wojciechem Haberkiem, pod którego opieką grupa młodych talentów zdobyła nagrody, przybliżamy drogę do sukcesu tych utalentowanych młodych osób.
Jak przebiegały przygotowania do konkursu?
Przygotowania do udziału w konkursie rozpoczęły się w Pracowni Plastyki MDK już w połowie 2022 roku – opowiada Wojciech Heberek.
Uczestnicy wykonali rysunkowe i malarskie projekty kompozycji, które zostały przeniesione na matryce, a następnie opracowane w wybranej technice graficznej.
Rożnorodność ikonograficzna i stylistyczna pomysłów, które zaproponowali młodzi adepci sztuki zdecydowała, że ostatecznie wybraliśmy technologię suchej igły i linorytu barwnego; wyjątkowych ale też bardzo wymagających dziedzin grafiki warsztatowej.
W jakim wieku są laureaci?
W momencie ukończenia zgłaszanych do udziału w konkursie prac laureat nagrody Jakub Karpiak ukończył 6 lat, Maja Pisz lat 13, Amelia Stanek lat 12 i Teresa Januszewska lat 9 – dodaje Wojciech Haberek.
Czy spodziewał się Pan takiego sukcesu swoich podopiecznych?
W ramach naszych zajęć zwracamy uwagę dzieci i młodzieży, że to ich zaangażowanie, indywidualne zdolności i prace które powstają są największym sukcesem, a przyznane przez jury danego konkursu nagrody, stanowią dodatkową motywację do dalszego rozwoju i pokazują wychowankom, że to co robią jest ważne i cenione także poza Gorlicami – kontynuuje Wojciech Haberek.
Fakt, iż nasi młodzi graficy znaleźli się w gronie kojarzonych z najwyższym poziomem ośrodków z całego świata z pewnością bardzo cieszy.
Jakie cele sobie teraz stawiacie, jako grupa?
Formuła działalności naszej pracowni zakłada indywidualną pracę z każdym uczestnikiem w ramach kilku grup. Już teraz laureaci biennale i wiele innych osób realizuje kompozycje malarskie, rysunkowe i graficzne, których celem jest rozwój uzdolnień w zakresie sztuk wizualnych – podsumowuje Wojciech Haberek.
Znakomita większość tych prac weźmie niebawem udział w wystawach i najważniejszych kokursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jedno z najbliższych wyzwań to przygotowanie i zgłoszenie obiektów do wydarzenia organizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie.
Niniejszym życzymy dalszych sukcesów i trzymamy mocno kciuki.
Napisz komentarz
Komentarze