Grupa ta odpowiada za wprowadzenie na rynek ponad 11 milionów sztuk nielegalnych papierosów, co mogło narazić Skarb Państwa na straty wynoszące ponad 18 milionów złotych.
Operacja przeprowadzona niemal jednocześnie na terenie trzech województw: opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego, zaowocowała zatrzymaniem 10 osób oraz zabezpieczeniem maszyny do nabijania papierosów i ponad 1,4 miliona sztuk papierosów z logo różnych marek, ale bez polskich znaków akcyzy. Zabezpieczono również 80 litrów spirytusu, ponad 350 tysięcy złotych w gotówce oraz dwa samochody osobowe.
Funkcjonariusze z Zespołów Specjalnych z Zarządów CBŚP z Katowic, Rzeszowa i Radomia oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Opola odegrali kluczowe role w tej skoordynowanej akcji. Zatrzymanym postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałym zarzucono udział w grupie oraz przestępstwa skarbowe.
Prokurator przedstawił zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, a sąd zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na trzy miesiące wobec trzech liderów grupy. Śledczy podkreślają, że działalność grupy trwała od 2022 roku i mogła wprowadzić na rynek olbrzymie ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych, co skutkowało znacznymi stratami dla budżetu państwa z tytułu nieodprowadzonego VAT-u i akcyzy.
Decyzją sądu wobec trzech osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Materiał nadesłany: KOSG w Nowym Sączu
Napisz komentarz
Komentarze