Ślimaki lubią deszczową pogodę i wilgotne powierzchnie, dlatego nic dziwnego, że podczas tego lata jest ich tak dużo. Ich obecności sprzyjają też łagodne krótkie zimy.
Małe, niepozorne zwierzątka, a potrafią zniszczyć w szybkim tempie bardzo dużą ilość roślin.
Na zwalczanie ślimaków jest wiele sposobów, od tych domowych po chemiczne.
Jaka metoda jest jednak najbardziej skuteczna?
Sól kuchenna
Zacznijmy od soli, tej zwykłej – kuchennej. Posypane nią ślimaki "rozpuszczają się". Niestety sól to nie broń doskonała. Spacer i posypywanie nią ślimaków należy powtarzać praktycznie codziennie. Dodatkowo, sól użyta w dużych ilościach szkodzi nie tylko tym mięczakom, ale również roślinom. Zakwaszona przez sól ziemia nie sprzyja ich wzrostowi.
Rośliny, których ślimaki nie lubią
Mniej inwazyjnym sposobem walki ze ślimakami jest obsadzenie grządek ziołami, których ślimaki nie tolerują, na przykad majerankiem czy gorczycą.
Naturalne sposoby zwalczania plagi wymagają jednak cierpliwości i wielu miesięcy ciężkiej pracy. Choć najwięcej ślimaków ginie w okresach intensywnych mrozów i długich okresów suszy, nie mamy wpływu na ich pojawianie się.
Piwo
A co z lubianym podczas upalnych dni piwem? Jak się okazuje, nie tylko nam smakuje. W miejscu najbardziej obleganym przez ślimaki należy zakopać w ziemi otwartą puszkę z tym napojem (około centymetr poniżej powierzchni). Zapach, jaki wydziela piwonzwabi wszytstkich niechcianych przez nas w ogrodzie gości.
Należy jednak pamiętać, żeby puszka była częściowo opróżniona, tak, aby ślimaki, które do niej wejdą już się nie wydostały. Pułapkę należy regularnie opróżniać.
Kawa
Czy w naszej kuchni jest jeszcze coś, co odstraszy ślimaki? Okazuje się, że kawa również pomaga w ograniczeniu zniszczeń w naszym ogrodzie. Jedynie co należy zrobić, to rozpylić na roślinach rozpuszczoną kawę. Jej zapach powinien skutecznie odstraszyć ślimaki.
Naturalni wrogowie
Nie wszyscy również wiedzą, że w ogrodzie możemy mieć naturalnych sprzymierzeńców do walki z tymi szkodnikami. Kaczki potrafią zjeść sporą ilość ślimaków. Ich hodowla to jednak sposób, który trudno polecić właścicielom małych ogódków kwiatowych czy działek. Pomóc w walce ze ślimakami mogą jednak także dzikie ptaki oraz ropuchy.
Nasz ogród możemy uczynić otwartym także dla jeży, jaszczurek, padalców czy chrząszczy, żywiacych się jajami ślimaków.
Środki chemiczne
Jeśli domowe sposoby zawodzą, należy zastanowić się nad użyciem środków chemicznych. Są to substancje toksyczne, których na rynku nie brakuje. Niestety w wielu przypadkach ich zastosowanie to konieczność. Najbardziej efektywnym sposobem do zwalczania ślimaków są proszki, które tak jak w przypadku domowych sposobów, wabią zapachem.
Źródło info: zielonyogrodek.pl, poradnikogrodniczy.pl
Źródło foto: pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze