Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Film nakręcony nad Klimkówką z dwoma Oscarami [ZWIASTUN]

Podziel się
Oceń

Najlepszy film międzynarodowy i dźwięk – w tych dwóch kategoriach produkcja „The Zone of Interest” („Strefa interesów”) w reżyserii Jonathana Glazera, kręcona m.in. w Beskidzie Niskim, nad Zalewem Klimkówk, została laureatem nagród Oscara.
dwóch mężczyzn na koniach jadący wśród traw, w tle kościół wśród drzew
Oscarowy film Strefa interesów był kręcony w Beskidzie Niskim

Autor: YouTube Gutek Film

 

Nakręcona w Polsce „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera była nominowana do Oscara w 5 kategoriach. Najpierw zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Pokonała w tej kategorii obrazy: "Śnieżne bractwo" J.A. Bayony, "Pokój nauczycielski" Ilkera Cataka, "Ja, kapitan" Matteo Garrone i "Perfect Days" Wima Wendersa. 

Beskid Niski jako tło filmu wybrał kierownik lokacji tego projektu Michał Śliwkiewicz. Zdjęcia do tego dramatu obyczajowo-historycznego, kręcone były w okolicach Gorlic. Jedną z lokacji było Jezioro Klimkowskie, a kadr znad zalewu, jest jednym z głównych, okładkowych zdjęć tej oscarowej produkcji.

Swój wkład w realizację „Strefy interesów” mieli także gorliczanie – przy projekcie, wraz z ekipą filmową współpracowała lokalna firma Podróże 4x4.

„Strefa interesów" to opowieść o życiu codziennym niemieckiej rodziny mieszkającej w czasie wojny obok obozu Auschwitz. Dramat jednocześnie przedstawia historię polskiej rodziny, która pomagała więźniom obozu.

Film „Strefa interesów”, opowiadający o życiu Rudolfa Hössa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, oraz jego rodziny, stał się przedmiotem międzynarodowej uwagi po tym, jak zdobył Oscary w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Nakręcony w Polsce, w malowniczym Beskidzie Niskim nad Zalewem Klimkówka, film jest zaskakującym połączeniem historii opartej na faktach z głębokim studium psychologicznym.

Reżyser filmu, Jonathan Glazer, podjął się trudnego zadania przedstawienia codziennego życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii XX wieku. „Strefa interesów” rzuca światło na paradoksalne współistnienie normalnego życia rodzinnego Hössa z brutalnością i zbrodniami dokonywanymi w Auschwitz. Film stara się zrozumieć, jak Höss mógł dzielić swoje życie między rolę ojca i męża a funkcję komendanta obozu śmierci.

Scenariusz, autorstwa Jonathana Glazera, bazuje na dokładnych badaniach historycznych i dziennikach Hössa, starając się oddać złożoność jego postaci i otaczającej go rzeczywistości. „Strefa interesów” nie usprawiedliwia, ale próbuje zbadać mechanizmy psychiczne, które umożliwiły Hössowi i jego rodzinie prowadzenie życia obok miejsca tak przerażającego jak Auschwitz.

Wizualnie film zachwyca użyciem lokalizacji w Beskidzie Niskim, gdzie krajobrazy i atmosfera regionu wzbogacają narrację, dodając jej głębi i autentyczności. Zdjęcia, wykonane przez Łukasza Żala, są pochwałą dla piękna polskiej natury, stanowiąc jednocześnie kontrast do mrocznej tematyki filmu.

Muzyka i dźwięk w „Strefie interesów" odgrywają kluczową rolę w budowaniu nastroju i immersji. Kompozycje Mica Levi, łączące tradycyjne motywy z nowoczesnymi elementami, współgrają z wyjątkową pracą dźwiękową, za którą film został nagrodzony Oscarem. Dźwięk w filmie jest używany nie tylko do wzmocnienia obrazu, ale także jako narzędzie do przedstawienia wewnętrznej walki postaci i ich emocjonalnego krajobrazu.

Sukces „Strefy interesów” na gali Oscarów 2024, gdzie film otrzymał nagrody w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk, świadczy o jego niezwykłym oddziaływaniu na widzów i krytyków na całym świecie. Oceniany za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów, mistrzostwo artystyczne i techniczne, film stał się ważnym głosem w rozmowie o historii, pamięci i ludzkiej kondycji.

„Strefa interesów” to film, który zostawia widzów z głębokimi refleksjami na temat natury zła, odpowiedzialności i możliwości współistnienia dwóch skrajnie różnych światów. Dzięki swojej artystycznej wrażliwości i historycznej dokładności, jest to dzieło, które jeszcze długo będzie wywoływać emocje i dyskusje.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekt!


Źródło info: UM w Gorlicach/RMF 24

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12