Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Film nakręcony nad Klimkówką z dwoma Oscarami [ZWIASTUN]

Podziel się
Oceń

Najlepszy film międzynarodowy i dźwięk – w tych dwóch kategoriach produkcja „The Zone of Interest” („Strefa interesów”) w reżyserii Jonathana Glazera, kręcona m.in. w Beskidzie Niskim, nad Zalewem Klimkówk, została laureatem nagród Oscara.
dwóch mężczyzn na koniach jadący wśród traw, w tle kościół wśród drzew
Oscarowy film Strefa interesów był kręcony w Beskidzie Niskim

Autor: YouTube Gutek Film

 

Nakręcona w Polsce „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera była nominowana do Oscara w 5 kategoriach. Najpierw zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Pokonała w tej kategorii obrazy: "Śnieżne bractwo" J.A. Bayony, "Pokój nauczycielski" Ilkera Cataka, "Ja, kapitan" Matteo Garrone i "Perfect Days" Wima Wendersa. 

Beskid Niski jako tło filmu wybrał kierownik lokacji tego projektu Michał Śliwkiewicz. Zdjęcia do tego dramatu obyczajowo-historycznego, kręcone były w okolicach Gorlic. Jedną z lokacji było Jezioro Klimkowskie, a kadr znad zalewu, jest jednym z głównych, okładkowych zdjęć tej oscarowej produkcji.

Swój wkład w realizację „Strefy interesów” mieli także gorliczanie – przy projekcie, wraz z ekipą filmową współpracowała lokalna firma Podróże 4x4.

„Strefa interesów" to opowieść o życiu codziennym niemieckiej rodziny mieszkającej w czasie wojny obok obozu Auschwitz. Dramat jednocześnie przedstawia historię polskiej rodziny, która pomagała więźniom obozu.

Film „Strefa interesów”, opowiadający o życiu Rudolfa Hössa, komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz, oraz jego rodziny, stał się przedmiotem międzynarodowej uwagi po tym, jak zdobył Oscary w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Nakręcony w Polsce, w malowniczym Beskidzie Niskim nad Zalewem Klimkówka, film jest zaskakującym połączeniem historii opartej na faktach z głębokim studium psychologicznym.

Reżyser filmu, Jonathan Glazer, podjął się trudnego zadania przedstawienia codziennego życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii XX wieku. „Strefa interesów” rzuca światło na paradoksalne współistnienie normalnego życia rodzinnego Hössa z brutalnością i zbrodniami dokonywanymi w Auschwitz. Film stara się zrozumieć, jak Höss mógł dzielić swoje życie między rolę ojca i męża a funkcję komendanta obozu śmierci.

Scenariusz, autorstwa Jonathana Glazera, bazuje na dokładnych badaniach historycznych i dziennikach Hössa, starając się oddać złożoność jego postaci i otaczającej go rzeczywistości. „Strefa interesów” nie usprawiedliwia, ale próbuje zbadać mechanizmy psychiczne, które umożliwiły Hössowi i jego rodzinie prowadzenie życia obok miejsca tak przerażającego jak Auschwitz.

Wizualnie film zachwyca użyciem lokalizacji w Beskidzie Niskim, gdzie krajobrazy i atmosfera regionu wzbogacają narrację, dodając jej głębi i autentyczności. Zdjęcia, wykonane przez Łukasza Żala, są pochwałą dla piękna polskiej natury, stanowiąc jednocześnie kontrast do mrocznej tematyki filmu.

Muzyka i dźwięk w „Strefie interesów" odgrywają kluczową rolę w budowaniu nastroju i immersji. Kompozycje Mica Levi, łączące tradycyjne motywy z nowoczesnymi elementami, współgrają z wyjątkową pracą dźwiękową, za którą film został nagrodzony Oscarem. Dźwięk w filmie jest używany nie tylko do wzmocnienia obrazu, ale także jako narzędzie do przedstawienia wewnętrznej walki postaci i ich emocjonalnego krajobrazu.

Sukces „Strefy interesów” na gali Oscarów 2024, gdzie film otrzymał nagrody w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk, świadczy o jego niezwykłym oddziaływaniu na widzów i krytyków na całym świecie. Oceniany za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów, mistrzostwo artystyczne i techniczne, film stał się ważnym głosem w rozmowie o historii, pamięci i ludzkiej kondycji.

„Strefa interesów” to film, który zostawia widzów z głębokimi refleksjami na temat natury zła, odpowiedzialności i możliwości współistnienia dwóch skrajnie różnych światów. Dzięki swojej artystycznej wrażliwości i historycznej dokładności, jest to dzieło, które jeszcze długo będzie wywoływać emocje i dyskusje.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekt!


Źródło info: UM w Gorlicach/RMF 24

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
zdjęcie przedstawia mężczyzna który wita się z ludźmi Karol Nawrocki w Moszczenicy. Uczestnicy spotkania wznosili okrzyki „Tu jest Polska” [FOTO] W sobotnie przedpołudnie Moszczenica gościła Karola Nawrockiego – kandydata na urząd Prezydenta RP. Przed Dworkiem Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi zgromadziło się wielu mieszkańców gminy, w tym liczne grono seniorów, młodzieży oraz członków lokalnego komitetu poparcia.Data dodania artykułu: 29.03.2025 12:01Liczba komentarzy artykułu: 20Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19zdjęcie przedstawia mężczyznę pod krawatem w tle cmentarz widziany z drona Andrzej Duda przyjedzie do Gorlic na pogrzeb śp. Barbary Skrzypek Nieoczekiwane odejście Barbary Skrzypek wstrząsnęło nie tylko środowiskiem politycznym, ale i opinią publiczną. Przez ponad trzy dekady była zaufaną współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego, a jej śmierć wywołała wiele emocji, również wśród najwyższych przedstawicieli państwa. Prezydent Andrzej Duda, który osobiście zaangażował się w wyjaśnienie sprawy, najprawdopodobniej osobiście pojawi się na pogrzebie.Data dodania artykułu: 18.03.2025 16:05Liczba komentarzy artykułu: 25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia zniszczony pojazd wiszący na drzewach Wypadek na DW993 na granicy Gorlic i Dominikowic [AKTUALIZACJA] Dziś (23 marca) kilka minut po godz. 13 doszło do groźnego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 993, na granicy Gorlic i Dominikowic. Samochód osobowy wypadł z jezdni i wpadł w drzewa. Na skutek zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.Data dodania artykułu: 23.03.2025 13:55Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 9
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Celny obserwatorTreść komentarza: Oby nie skończyło się wycięciem i grabieżą starego drzewostanu....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:42Źródło komentarza: Pałac w Zagórzanach będzie przekształcony w luksusowy hotel SPA [PRIMA APRILIS]Autor komentarza: ElaTreść komentarza: Cóż to za nowy kierunek studiów-inżynierskie?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:17Źródło komentarza: Paulina Kicilińska królową biegów w MałopolsceAutor komentarza: SwójTreść komentarza: Cały ten PUP powinien zostać zlikwidowany. Jak ktoś chce znaleźć pracę to znajdzie. Wystarczy 2 osoby do obsługi biura z ofertami pracy.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 09:26Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]Autor komentarza: jaTreść komentarza: 60 % kobiet nie pracuje bo pobiera 800+/1600+/2400+....Praca w Gorlicach jest ale nikt za najniższa nie chce pracować a po drugie to młode pokolenie nie jest nauczone pracować (mieliśmy kilku w pracy i po prostu mają wyj..ne na pracę , byle postać) Gór-stal , Kużnia , Ocynkownia i jeszcze kilka firm to potwierdzi jest non stop rotacja ludzi bo nie dają rady , oni wola pojechać na sezonówke przywieść grosza na kilka miesięcy i znowu wyjechać , duże firmy tu nie powstaną bo nie ma dróg dojazdowych dla tirów ... w Dębicy na produkcji opon jest praca od zaraz za 7300brutto/m ktoś chętny z młodych popracować przez duże P , wątpię w toData dodania komentarza: 2.04.2025, 08:07Źródło komentarza: Sytuacja na rynku pracy w Powiecie Gorlickim. Podsumowanie działań Powiatowego Urzędu Pracy [FOTO]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12