W ostatnich dniach przespacerowaliśmy się głównymi ulicami naszego miasta, zajrzeliśmy na osiedla. Specjalnych stojaków na rowery jest w przestrzeni miejskiej coraz więcej. Osób chętnych do skorzystania z nich jest jednak niewiele. Paradoksalnie wielu parkuje rowery właśnie w tych miejscach, jednak nie stosuje żadnych linek, obejm, zabezpieczeń na kody czy kluczyki.
Okazja czyni złodzieja
Z pytaniem o to, ile rowerów ginie w mieście zwracamy się do lokalnej Komendy Policji.
W bieżącym roku KPP w Gorlicach odnotowała łącznie 8 kradzieży rowerów, z czego 6 to zdarzenia przestępcze (wartość powyżej 500 zł), a pozostałe to wykroczenia (wartość poniżej 500 zł.) - odpowiada nam asp. sztabowy Pan Grzegorz Szczepanek. - W trzech sprawach policjanci wykryli sprawcę, dwie pozostają w biegu, a w pozostałych trzech nie wykryto sprawców.
Gorliczanie kupują coraz droższe i lepsze jakościowo rowery. Wielu zaczyna poszukiwać bardziej szczegółowych informacji o ich typach, przeznaczeniu. Co za tym idzie, w przestrzeni publicznej pojawiają się nie tylko maszyny za kilkaset złotych, ale i takie za kilka czy kilkanaście tysięcy. Warto więc pomyśleć o tym, by właściwie zabezpieczyć nasze „dwa kółka”, by wakacyjnego, aktywnego wypoczynku nie zepsuła kradzież.
Kiedy nadarza się najczęściej okazja do kradzieży?
- Do części z kradzieży doszło w chwili, kiedy pozostawał niezabezpieczony w miejscu publicznym (przed blokiem, przed sklepem). W tej chwili nie jestem w stanie precyzyjnie wskazać w ilu przypadkach tak było, na pewno w co najmniej 3. - opowiada dalej Rzecznik Prasowy gorlickiej KPP.
Czy więc zakup zabezpieczenia jest aż tak dużym wydatkiem?
Odpowiedź jest prosta - oczywiście, że nie. Najtańsze modele kosztują tylko kilkanaście złotych. Już taka, drobna blokada skutecznie zniechęci potencjalnego złodzieja, szczególnie w sytuacjach, które opisano powyżej. Kilkanaście sekund na założenie blokady, tyle samo na jej zdjęcie. To wszystko, co musimy poświęcić, by spokojnie iść na zakupy, lub do urzędu.
Jazda na rowerze pozwala zaś nie tylko oszczędzać miejsca parkingowe dla samochodów czy podnosi poziom kondycji fizycznej. Jest zdrowym nawykiem.
Coraz większa liczba rowerzystów i utrudnienia zwiazane z ich poruszaniem się (często w pełni poprawnym, ale z punktu widzenia kierowców samochodów uciążliwym) jest zaś jednym ze sposobów zwrócenia uwagi na zapotrzebowanie na nowe i lepsze ścieżki rowerowe w regionie.
Duże miasta mają "Masę Krytyczną". Może czas i na gorlickie jej wydanie?
Napisz komentarz
Komentarze