Dzisiaj nasze myśli kierujemy w stronę Gminy Biecz i rozmawiamy z jeszcze urzędującym Burmistrzem Biecza, Mirosławem Wędrychowiczem.
Potwierdzam swoją kandydaturę w zbliżających się wyborach samorządowych, w których chciałbym powalczyć o urząd Burmistrza Biecza – powiedział Mirosław Wędrychowicz.
Czym może pochwalić się Gmina Biecz po 5 latach pana kadencji?
Podczas ostatnich lat udało zrobić się naprawdę wiele.
W zakresie poprawy jakości życia znalazły się inwestycje w modernizację dróg o długości ponad 100 km, budowa kanalizacji o długości kolektora ponad 60 km, wodociągów około 10 km, rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa chodników i ścieżek pieszo-rowerowych o długości około 16 km, termomodernizacja i remonty 26 obiektów gminnych, były to szkoły, przedszkola, budynki OSP, domy ludowe i ośrodki zdrowia.
Utworzyliśmy węzeł przesiadkowy wraz z dworcem i parkingiem na bazie dworca PKP, który także został wyremontowany. Wybudowaliśmy miejsce do promocji i sprzedaży produktów regionalnych, a więc Biecki Jarmark Kultury. Zbudowaliśmy żłobek na 50 miejsc i 3 przedszkola. Utworzyliśmy spójną ofertę w zakresie opieki nad dziećmi, powstały dwa ośrodki Wsparcia Dziennego dla Seniorów pięć ośrodków Senior Plus, Środowiskowy Dom Pomocy dla osób niepełnosprawnych wraz z opieką wytchnieniową, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
W zakresie poprawy bezpieczeństwa kupiliśmy aż 21 pojazdów dla strażaków OSP, wyremontowaliśmy wszystkie remizy OSP wraz z ich termomodernizacją, wybudowaliśmy kilkanaście placów zabaw oraz doposażyliśmy biecką promenadę. Pozyskaliśmy środki na budowę trzech żłobków w Libuszy, Rożnowicach i Bieczu.
Jeśli chodzi o sferę kultury, to najbardziej jestem dumny z tego, że udało nam się wykreować na skalę ogólnopolską wydarzenie kulturalne, a więc Kromer Festival Biecz.
Na czym chciałby pan się skupić w kolejnej kadencji?
Plany na rozwój gminy są bardzo szerokie.
W zakresie poprawy jakości życia mieszkańców na pewno chcę kontynuować modernizację dróg, budowę chodników i ścieżek pierwszo-rowerowych. Mamy w planach budowę ronda wraz z ul. Polną, która zintegrowałaby drogi dojazdowe do Bieckiego Jarmarku Kultury. Planujemy też dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a także oczyszczalni ścieków.
W zakresie rozwoju przedsiębiorczości ważnym zadaniem będzie zakup gruntów pod budowę i rozbudowę stref przemysłowych, ich uzbrojenie w niezbędne media, drogi, wodę i kanalizację.
Chcemy wdrożyć kolejny etap rozwoju mieszkalnictwa i tu mamy plan wraz ze spółką SIM Tarnów. Chcemy wybudować na pierwszym etapie 20 mieszkań, a potem dokładać kolejne moduły, w sumie takich ma powstać 80. Mam nadzieję kontynuować współpracę z podmiotami komercyjnymi w zakresie budowy mieszkań i doprowadzić infrastrukturę wodno-kanalizacyjną do Słonecznego Wzgórza, gdzie sprzedaliśmy około 30 działek pod budowę nowego osiedla mieszkaniowego. Zbudujemy tam infrastrukturę drogową, aby umożliwić powstanie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych.
W zakresie sportu i kultury planujemy przebudowę i remonty stadionów w Bieczu, Racławicach, Rożnowicach i Sitnicy. Planujemy także i mamy pozyskane już na to fundusze, przebudowę starej szkoły w Binarowej z nadaniem jej nowej funkcji, ma to być Multimedialne Centrum Zwiedzania Świata z miejscem obsługi turystów, jak również ma powstać przestrzeń dla mieszkańców na cele społeczne.
Chcemy zmodernizować Kino Farys i dokończyć procedurę wpisania Biecza na listę Pomników Historii. Będziemy uruchamiać całoroczny cykl wydarzeń związanych z Bieckim Jarmarkiem Kultury i naszymi instytucjami.
W zakresie infrastruktury społecznej i opiekuńczej chcemy utrzymać i modernizować ośrodki dla osób niepełnosprawnych i seniorów, są to Ośrodki Wsparcia dla Seniorów w Libuszy, ośrodki Senior Plus, których mamy tu 5, a w tym roku pewnie powstanie jeszcze szósty, a także Środowiskowy Dom Samopomocy z opieką wytchnieniową.
Chcemy kontynuować działanie Warsztatów Terapii Zajęciowej, mamy w planach wybudowanie Ośrodka Wsparcia Dziennego z zaburzeniami psychicznymi, będziemy też budować Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Grudnej Kępskiej, mamy na to pozyskane już fundusze i przygotowujemy się do przetargu.
Chcemy kontynuować rozwój świetlic dla dzieci i młodzieży przy szkołach i ośrodkach kultury i domach strażaka.
Planujemy budowę trzech żłobków, a środki na te inwestycje już mamy. Chcemy zmodernizować ostatnie przedszkole, które pozostało do remontu w Bieczu i wykonać drugi etap rozbudowy przedszkola w Libuszy.
W zakresie oświaty planujemy modernizować, remontować i dalej wyposażać szkoły, chcemy wybudować salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bieczu i boiska sportowe przy nich.
Kolejnym ważnym tematem jest konserwacja i remont zabytków, których w Bieczu nie brakuje, szacowany koszt tych inwestycji to kwoty 70-80 milionów złotych. Zakładamy renowację tych, które już posiadamy, jak i zakup nowych, będących w rękach prywatnych, obecnie niszczejących.
W zakresie bezpieczeństwa planujemy budowę wielofunkcyjnego budynku Strażnica Miejska w Grudnej-Kępskiej, musimy rozbudowywać obiekty OSP o garaże w Rożnowicach, Binarowej, Sitninicy, Libuszy, Racławicach i Korczynie, musimy wyremontować obiekt OSP w Strzeszynie.
Co może przeszkodzić realizacji tych planów?
Uważam, że kluczowym wyzwaniem, które jest również zagrożeniem dla wszystkich samorządów w regionie, jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Wydaje mi się, że to jest ta bariera skutecznie blokująca nam rozwój gospodarczy i turystyczny regionu.
Mówiąc krótko, szybkie połączenie z A4 nowym śladem, jest kluczowe nie tylko dla Gminy Biecz, ale dla całego regionu. Wpisuje się w to również modernizacja linii kolejowej.
To powinna być inwestycja centralna ponad podziałami, a rolą samorządów lokalnych powinno być pukanie do wszystkich drzwi, żeby tę barierę w końcu pokonać.
Bardzo ubolewam nad upadkiem tematu, który opiekowałem się osobiście 15 lat temu, gdy ze 106 samorządami udało się podpisać umowę trasowania i wykonać wariantową dokumentację, która łączyłaby trzy województwa i zintegrowała ruch powiatu gorlickiego, jasielskiego i częściowo krośnieńskiego z autostradą A4. Wydaje mi się, że jeżeli tego nie zrobimy, to dalej pozostaniemy w tyle za innymi powiatami i nie mamy szans na prawdziwy skok cywilizacyjny regionu
Napisz komentarz
Komentarze