Swoje plany przed wyborami samorządowymi zdradza nam Wójt Gminy Sękowa, Małgorzata Małuch.
Potwierdzam swoją kandydaturę do kolejnej kadencji urzędu Wójta Gminy Sękowa, będę startować z Komitetu Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej – powiedziała Małgorzata Małuch.
Czy zna już pani swoich przeciwników w wyborach?
Jeśli chodzi o informacje na temat moich kontrkandydatów, to na razie o nikim nie słyszałem, jest o nich wyjątkowe cicho. Myślę, że to już niedługo się wyjaśni, nikt się jeszcze nie wychylił i nie zdradził swoich zamierzeń.
Co udało się zrealizować w ostatniej pani kadencji?
Ta kadencja była bardzo intensywna pod kątem realizacji inwestycji, czego efektem było zajęcie dwa razy pod rząd miejsca wśród laureatów rankingu Czasopisma Wspólnota dla gmin wiejskich w zakresie inwestycji per capita.
Całkowita kwota inwestycji w tej kadencji myślę, że sięga prawie 100 milionów złotych. Lwią część tej kwoty pochłonęły inwestycje w drogi i mosty. Ważne inwestycje poczyniliśmy też w oświacie, w postaci rewitalizacji obiektów oświatowych, m.in. w Sękowej powstało nowe przedszkole dla najmłodszych, rozbudowaliśmy i zmodernizowaliśmy budynek szkoły w Sękowej, został dobudowany łącznik spajający oba obiekty edukacyjne. Już wkrótce zostanie otwarta też nowoczesna biblioteka.
Dużo obiektów termomodernizowaliśmy, m.in szkołę w Siarach i Męcinie Wielkiej. Zainwestowaliśmy też w urządzenia odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców, powstało około 500 instalacji fotowoltaicznych, kolektorów, pomp ciepła, wymieniliśmy też 150 kotłów na te małoemisyjne.
Ciągle uzupełniamy sieci wodno-kanalizacyjne, mamy też system dotacyjny w miejscach, gdzie nie możemy dotrzeć z instalacją, tam dotujemy mieszkańcom przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Ważną inwestycją był wodociąg z ujęciem wody w Owczarach. Powstała tam też stacja uzdatniania wody. Rozbudowywaliśmy wodociąg i przebudowywaliśmy oczyszczalnię ścieków w Wapiennem.
Dużo inwestujemy w turystykę, spory pakiet aktywności związany był z ofertą uzdrowiskową, i tu wybudowaliśmy Park Zdrojowy, Wieżę Widokową, Promenadę w Wapiennem, a przede wszystkim naszą perełkę, a więc ParkHistoryczno-Przyrodniczy w Siarach, inwestycja ta była bardzo wysoko dotowana, bo aż 85% kwoty uzyskaliśmy ze środków programu InterReg.
Budujemy dużo chodników, ścieżek pieszo-rowerowych. Bardzo ważnym inwestycją była realizacja projektu transgranicznego, w ramach którego wyremontowaliśmy 12 cmentarzy z okresu I wojny światowej, odkrywając piękne perełki architektoniczne powiązane teraz szlakiem, stanowiącym obecnie dużą wartość turystyczną.
Realizujemy też wiele projektów miękkich, kierowanych bezpośrednio do dzieci i młodzieży, w której ramach jest oferta edukacyjna, rozrywkowa, wyjazdy, kolonie i wycieczki. W ramach tego projektu powstał Plac Zabaw ze Shrekiem, a także specjalistyczne pracownie w szkołach te językowe, komputerowe i z zakresu mechatroniki.
Oczkiem w głowie w naszej gminie są seniorzy, którzy cały czas chcę być aktywni, pozyskujemy dla nich środki na usługi rehabilitacyjne, edukacyjne i wyjazdowe. Prowadzimy Dzienny Dom Pobytu dla seniora.
Bardzo cieszy mnie to, że udało się też wyremontować nasz budynek Urzędu Gminy, który funkcjonuje teraz w nowym standardzie z dodatkową kondygnacją dla celów biurowych.
Jakie ma pani plany na kolejne lata aktywności w Gminie Sękowa w roli wójta?
Jeśli chodzi o przyszłość to sporo kontraktów mamy już przygotowanych i są to zadania, które już mają finansowanie i będą realizowane z przyznanych nam promes.
Pierwszą z pewnych inwestycji, na którą wykonawca uzyskał już pozwolenie na budowę, są Termy Sękowskie, inwestycja ta pochłonie kwotę około 19 milionów złotych, w ramach której w Sękowej powstaną kryte baseny.
Mamy też kwotę około 9-10 milionów złotych na budowę basenów zewnętrznych, czyli inwestycję w większy kompleks rekreacyjny, będący parkiem rozrywki dla dzieci.
Mamy też pozyskaną kwotę około 2 milionów złotych na odnawialne źródła energii, które zasilą w energię właśnie te baseny, to mają być pompy ciepła i fotowoltaika. Chcielibyśmy, żeby ten obiekt był neutralny energetycznie, by był samowystarczalny energetycznie, to będzie projekt pilotażowy na skalę całego regionu.
Pracujemy z Ministerstwem Klimatu i naukowcami nad ciepłownią bazującą na odwiercie i głębokiej wymiennikowni ciepła.
Kolejne środki są już przeznaczone na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i uzupełnienie jej w gminie, chcemy powiązać naszą sieć komunalną z ujęciem wody w Owczarach, żeby uniezależnić się od wody miejskiej.
W gminie powstają też nowe osiedla i w ich ramach będzie też potrzeba rozbudowy takich sieci. Mamy już zakontraktowane zadanie dotyczące budowy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej dla Krzywej i Jasionki.
Kolejne środki pozyskaliśmy na infrastrukturę uzdrowiskową, co wpłynie na uatrakcyjnienie ścieżki rowerowej i spacerowej, parku zdrojowego i budowę ścieżki w koronach drzew.
W ramach scaleń, które są przeprowadzane w Sękowej i Siarach będziemy kompleksowo modernizować drogi.
Planujemy też w ramach programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej budowę tanich mieszkań pod wynajem.
W ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych razem z miastem i Gminą Gorlice przeznaczymy środki na bezpieczeństwo, czyli będziemy budować w dalszym ciągu ścieżki pieszo-rowerowe.
W kolejnych miesiącach będziemy też inwestować w oświetlenie uliczne, a w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” wymienimy wszystkie oprawy latarni na energooszczędne, a także zamontujemy kolejne lampy solarne.
Chcemy realizować kolejne projekty z myślą o tych starszych mieszkańcach, zaktywizowanych wokół Dziennego Dom Pobytu dla seniorów.
Przy szkole w Siarach planujemy wybudować też świetlicę, zmodernizować Orlika i boisko, a obok rozbudować zaplecze i stworzyć tam dużą salę konferencyjną.Bardzo chciałbym też rozbudować gminny Ośrodek Kultury bo brakuje nam sali widowiskowej. Planów jest bardzo dużo, na większość mamy zapewnione już finansowanie.
Przed gminą wiele wyzwań. Co może przeszkodzić w ich realizacji?
Spodziewamy się teraz środków z Unii Europejskiej i wydaje się, że pieniędzy na pewno nie będzie brakowało. Mam nadzieję, że nie zabraknie nam środków na udział własny, trzeba też dobrych projektów i kreatywności.
My ciągle nie wiemy jakie będą podstawy finansowania samorządów, w tym momencie planowanie strategiczne jest oparte na założeniach, które obecnie nie mają jeszcze jakieś konkretnej podstawy ustawowej. Nie ma ustawy o finansowaniu samorządów i to jest coś, co daje nam pewną dozę niepewności.
Napisz komentarz
Komentarze