Płot produkujący prąd
Nowość, jaką jest ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych, od tradycyjnego odróżnia się tylko materiałem, z jakiego zostało wykonane. Zazwyczaj elementy między przęsłami tworzy się z drewnianych desek, metalowej siatki czy paneli metalowych, w tym wypadku zamiast nich montuje się panele fotowoltaiczne. Aby taki zakup był najbardziej opłacalny, zainwestuj w moduły dwustronne, czyli bifacjalne. W przeciwieństwie do sposobu montażu na dachu, będą one zamontowane w pionie, więc nie potrzebujesz przeznaczać na ogrodzenie fotowoltaiczne dodatkowej przestrzeni.
Ilość modułów bifacjalnych, które zostaną zamontowane, dobierz do wysokości planowanego ogrodzenia. Panele fotowoltaiczne oprawiane są w ramę wykonaną z profili stalowych. Resztę elementów możesz dobrać spośród standardowych metalowych słupów, które betonuje się w gruncie lub w niego wbija.
Wady i zalety instalacji tego typu
Jak każde rozwiązanie, również ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych ma swoje plusy i minusy. Jego największą zaletą jest to, że pozwoli ci zaoszczędzić miejsce na posesji, w sytuacji, gdy nie możesz zamontować modułów na dachu. Po prostu zajmuje tyle przestrzeni, ile tradycyjny płot.
Ponadto jest łatwe do utrzymania w czystości, niezależnie od pory roku. Na pionowej instalacji fotowoltaicznej nie gromadzą się liście, a zimą nie zalega śnieg. Natomiast kurz lub inne zanieczyszczenia osiadają w mniejszej ilości i znacznie łatwiej jest je usuwać, w porównaniu do instalacji na dachu.
W przypadku orientacji wschód – zachód produkcja prądu z takiego pionowego płotu jest o około 10% większa niż w przypadku modułów ustawionych na południe z nachyleniem 30%. Przekłada się to więc na ilość produkowanej energii. Produkcja prądu z takiej instalacji nie ma gwałtownych pików, co pozwala bardziej efektywnie wykorzystać energię na bieżące potrzeby.
Niestety ogrodzenie fotowoltaiczne jest bardziej podatne na uszkodzenia niż instalacja na dachu. Panele mogą ulec uszkodzeniu przez celowe lub przypadkowe działania osób postronnych, m.in. pomalowanie czy uszkodzenia mechaniczne. W przypadku znacznych uszkodzeń moduł nie działa poprawnie, a więc obniża wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Wówczas, aby przywrócić pełną sprawność, należy wymienić uszkodzony panel.
Pamiętaj, że panele nie mogą być przysłonięte przez rośliny, co wymusza regularne dbanie o wysokość trawy po obu stronach ogrodzenia i eliminuje możliwość zasadzenia krzewów owocowych i ozdobnych w pobliżu płotu. To z kolei wymaga od właściciela starannego planowania otoczenia domu.
W przypadku pionowej instalacji fotowoltaicznej może pojawić się także problem z zacienieniem, zwłaszcza w terenie mocno zabudowanym czy zurbanizowanym. Parkujące samochody, wysokie budynki czy okazałe krzewy i wysokie drzewa będą rzucać cień. Niezależnie od tego, co i jak przysłania moduły, zacienienie zawsze zmniejsza wydajność całej instalacji, ponieważ zawsze pracuje ona ze sprawnością najniższego ogniwa.
Gdzie stawiać płot z fotowoltaiki?
Możesz więc zadać sobie pytanie, gdzie właściwie sprawdzi się ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – tam, gdzie jest duża, otwarta przestrzeń. Jest to więc idealne rozwiązanie dla rolników posiadających pastwiska czy uprawy rolne. To także dobry wybór dla działek budowlanych czy rekreacyjnych, które jeszcze nie zostały zagospodarowane.
Ponadto jest to bardzo dobra inwestycja dla przedsiębiorstw przemysłowych, gdzie ogrodzenie jest w znacznym oddaleniu od zabudowań, a jego nadrzędnym celem jest wyznaczenie granic.
Podsumowując, ogrodzenie fotowoltaiczne możesz zamontować zamiast zwykłego płotu, ale nie zawsze będzie to rozwiązanie opłacalne. Zanim podejmiesz decyzję o montażu ogrodzenia z fotowoltaiki, sprawdź, czy masz dla niego odpowiednie miejsce i czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie ekonomicznie uzasadnione.
Źródło grafik: elements.envato.com