To już 9. edycja tego wydarzenia. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego. Współorganizatorami była poseł Barbara Bartuś, Gorlickie Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Fundacja Sądecka, Tomasz Płatek oraz Stadnina Koni Huculskich w Regietowie, a także szkoły muzyczne, Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej i Zespół Szkół Muzycznych w Gorlicach.
W skład jury wchodzili chor. Straży Granicznej Natalia Zabrzeska-Borowiec – solistka orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, st. chor. sztab. Straży Granicznej Wacław Wacławiak – naczelnik orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, Cezary Pałka – inspektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Robert Gryzik dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, Janusz Zięba dyrektor GCK w Gorlicach i Henryk Rąpała gospodarz obiektu, dyrektor Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.
Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia musieli zmierzyć się z dwoma utworami, pierwszy z nich był obowiązkowym wykonem i można było wylosować jedną z kilku pieśni, ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Pierwsza Brygada”, ,,Warszawianka 1831”, ,,Rota”, ,,Boże coś Polskę” oraz ,,Piechota”. Natomiast drugim utworem, mógł być dowolny utwór samodzielnie wybierany przez uczestnika o tematyce patriotyczno-historycznej.
Cieszę się, że jesteście z nami – przywitała uczestników wydarzenia poseł Barbara Bartuś.
Konkurs składa się z dwóch części, pierwsza z nich to dzisiejsze przesłuchanie, a druga część to uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które zapraszam 3 marca, wtedy będą wręczane tradycyjnie nagrody dla laureatów tego konkursu, poza tym odbędzie się występ laureatów, a na sam koniec wszyscy będziemy mogli posłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Korzystając z przychylności i działań Instytutu Pamięci Narodowej, tej ważnej inwestycji polskiej, będziemy mogli okazję posłuchać o żołnierzach niezłomnych, o naszej historii, trudnej, ale ważnej, gdzie mam nadzieję, licznie się spotkamy, ale niestety nie w sali Gorlickiego Centrum Kultury, ale tutaj w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Gorlicach.
Myślę, że ta kameralna atmosfera tej sali wpłynie jeszcze bardziej na przeżycia związane z tym świętem i słuchaniem pieśni patriotycznych, co będzie nastrajało nas do zadumy nad naszą ważną historią.
Celem tego konkursu jest poszerzanie patriotyzmu kształtowanie, postaw patriotycznych. Dla laureatów pierwszych miejsc nagrodą będzie wyjazd do Warszawy na wycieczkę.
O wynikach konkursu poinformujemy Was, gdy dotrą do nas wyniki od jego organizatorów.
Napisz komentarz
Komentarze