Do pomysłu ściągnięcia tej inwestycji powrócono ostatnio wczoraj (8 stycznia) podczas sesji Rady Miasta w Jaśle.
Jeden z radnych jasielskich miejskich ponownie rozpoczął dyskusję na temat powstania restauracji McDonald's, argumentując, że przy okazji jej funkcjonowania powstałoby kilkanaście miejsc pracy, a ludzie przyjeżdżający z ościennych gmin, poszliby do placówek handlowych oraz innych sklepów, gdzie zrobiliby zakupy. Według analizy radnego pieniądze zostałyby wydane w Jaśle i zasiliłby budżety przedsiębiorców, a tym sami podatki miejskie.
Początkowo w 2019 roku mówiło się o budowie obiektu na rogu ulicy Konopnickiej i Piłsudskiego w Jaśle, jednak długo nie trzeba było czekać na głos sprzeciwu mieszkańców tej części miasta, a inwestor wycofał się z planów i lokal ostatecznie nie powstał.
Rok później w mieście pojawił się kolejny inwestor zainteresowany budową restauracji, tym razem na obrzeżach Jasła, w okolicy ulicy Piłsudskiego i i Bieszczadzkiej, tylko że tam sytuację komplikował brak przystosowania warunków drogowych, co wiązałoby się z przebudową skrzyżowania ze światłami na skrzyżowanie typu rondo, a także wykonaniu dodatkowego czwartego zjazdu. Na chwilę obecną nie są prowadzone żadne prace związane z przebudową tego miejsca.
W Gorlicach podobny temat zaistniał w 2019 roku, gdy w opinii publicznej pojawiły się informacje o zagospodarowaniu placu po Restauracji Juhas w centrum miasta. Wiele osób spekulowało wtedy, że w tym miejscu może powstać właśnie restauracja amerykańskiego potentata.
W sieci można znaleźć dużo informacji na temat rozpoczęcia współpracy z korporacją, i już na starcie można przekonać się o sporych kosztach prowadzenia tego biznesu. Dowiadujemy się, że samo otwarcie lokalu to koszt około 5 mln zł, a co miesiąc licencjobiorca wpłaca na rzecz franczyzodawcy trzy opłaty: franczyzową, marketingową oraz czynsz za korzystanie z lokalu, który pozostaje własnością centrali i jest to kwota 15 tys. dolarów.
Jak informuje strona internetowa McDonald's wyszukiwaniem miejsc na nowe restauracje i ich budową zajmuje się wyłącznie franczyzodawca. Franczyzobiorca jest operatorem restauracji i co do zasady nie jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzi restaurację.
Franczyzobiorca nie może prowadzić dodatkowych interesów wymagających z jego strony ciągłego zarządzania i nadzoru. Franczyzobiorca nie może również prowadzić jakiejkolwiek innej działalności gastronomicznej.
Biorąc pod uwagę te wszystkie obciążenia i warunki czy to opłacalna inwestycja biorąc pod uwagę zdolność inwestycyjną gorlickich przedsiębiorców?
W okolicy McDonald's posiada kilka restauracji, najbliższe zlokalizowane są w Nowym Sączu (3 lokale), Krośnie (1) i Tarnowie (2).
Źródło info: własne/Jaslo4u/McDonald's
Napisz komentarz
Komentarze