W przededniu Sylwestra zakopiańska policja odnotowała gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń oszustw dotyczących tzw. wirtualnych kwater.
W ciągu zaledwie dwóch dni, blisko 30 osób zgłosiło się do komendy z powodu oszustw internetowych.
Asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji, podał przykład jednej z turystek, która po zgłoszeniu oszustwa, ponownie padła jego ofiarą. Turystka, po złożeniu zawiadomienia na policji, dokonała kolejnego przelewu za rezerwację noclegów w obiekcie, który nie istnieje. Jest to przypadek pokazujący, jak łatwo można paść ofiarą oszustwa internetowego, zwłaszcza w okresie wzmożonego poszukiwania noclegów.
Wiele oszustw związanych jest z darmowymi portalami ogłoszeniowymi, na których niezweryfikowane ogłoszenia prowadzą do rozczarowań. Turysta zostawiający decyzje o noclegach na ostatnią chwilę, często znajduje się w sytuacji, gdzie po przyjeździe do Zakopanego okazuje się, że kwatera nie istnieje.
Policja co roku przed okresem świąteczno-noworocznym ostrzega przed internetowymi oszustami. Kluczowe jest weryfikowanie każdego ogłoszenia, sprawdzanie danych oferenta, adresu obiektu, strony internetowej, numerów telefonów (stacjonarnego i komórkowego) oraz numeru konta bankowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na numery kont w parabankach, które powinny natychmiast wzbudzić podejrzenia.
W okresie wzmożonego popytu, należy być szczególnie czujnym i dokładnie weryfikować wszystkie informacje dotyczące potencjalnych miejsc noclegowych. Jeśli widzimy ofertę – 100 zł/os. za apartament z jacuzzi, to bądźmy pewni, że to fake.
Wkrótce zaprezentujemy Wam specjalny materiał poświęcony planowaniu wyjazdów na ferie do Małopolski. Skupimy się na przedstawieniu atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia oraz zakresie cen.
Źródło info: Wnp.pl
Napisz komentarz
Komentarze