Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest często występującą zapalną chorobą skóry. Polega ona na przyspieszonej produkcji nowego naskórka, a w efekcie jego nadmiernym rogowaceniu. Ma charakter przewlekły, możliwe jest jedynie łagodzenie jej objawów. Występują jej dwa podstawowe typy:
- Typ I – pojawiający się u osób mających predyspozycje genetyczne. Najczęściej pojawia się w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym, niemal nigdy po 40. roku życia. Zazwyczaj jego przebieg jest cięższy niż w przypadku typu drugiego.
- Typ II – nazywany również łuszczycą dorosłych, pojawia się zwykle pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.
Ze względu na powszechność schorzenia zajmuje się nią wielu specjalistów. Szacuje się, że w Polsce na łuszczycę cierpi nawet 3% populacji. Choroba ta dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu. Jeśli cierpisz na łuszczycę, odpowiedni dermatolog w Warszawie zadba o wdrożenie skutecznego leczenia objawowego.
Przyczyny łuszczycy
Przyczyny łuszczycy nie zostały jeszcze w pełni poznane, jednak wyodrębniono już kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, w tym: genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Wśród tych ostatnich wyszczególnia się między innymi stosowanie niektórych leków (np. przeciwmalarycznych, beta-blokery czy NLPZ), infekcje, niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), stres, stosowanie używek (papierosy, alkohol), zmiany hormonalne (ciąża i poród, menopauza), otyłość oraz zranienia czy zadrapania (objawy skórne często pojawiają się wokół skaleczeń). Również występowanie tej choroby u członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą, która może przybierać różne formy. Najczęściej występującym typem jest tzw. łuszczyca zwyczajna, obejmująca ok. 90% pacjentów. Symptomy łuszczycy zwyczajnej można dostrzec na skórze chorego gołym okiem. Nadmiar wyprodukowanego przez organizm naskórka zwykle początkowo widoczny jest w postaci niewielkich brunatnych zaczerwienień z grudkami. Rozmiar zmian we wstępnej fazie choroby to maksymalnie 1-2 cm średnicy, później jednak skóra w ich obszarze zaczyna się łuszczyć, a plama powiększać. Nadmiar naskórka w ich obszarze przybiera postać blaszek łuszczycowych, czyli mocno przylegających srebrzystych łusek. Po ich zdrapaniu widoczna jest gładka, lśniąca skóra, a także bardzo drobne kropelki krwi. Zmiany występują głównie na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej, choć mogą pojawiać się również na innych obszarach, np. dłoni i stóp, a nawet na brzuchu czy twarzy. Do pozostałych rodzajów łuszczycy należą m.in.:
- łuszczyca krostkowa – charakteryzuje się występowaniem wypełnionych wydzieliną ropną krostek oraz zaczerwienieniem i opuchlizną skóry; może mieć postać uogólnioną lub miejscową (stopy i dłonie);
- łuszczyca stawowa – inaczej łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS); charakterystycznym objawem jest ból w zajętych stawach; ten typ łuszczycy może występować nawet bez zmian skórnych;
- łuszczyca kropelkowa – drobne, grudkowate zmiany pojawiają się na czubku głowy, kończynach, czy tułowiu; często pojawia się po infekcji (zwykle gardła);
- łuszczyca wysiękowa – jaskrawoczerwone, lśniące, pokryte charakterystyczną łuską zmiany pojawiają się w fałdach skóry.
Leczenie łuszczycy
Leczenie łuszczycy obecnie możliwe jest wyłącznie objawowo. Najczęściej zalecane są preparaty keratolityczne (złuszczające), na bazie dziegciu, a także cygnolina lub analogi witaminy D3. Niekiedy lekarz może zalecić również kurację glikokortykosteroidami. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w polecane przy tej chorobie kosmetyki pielęgnacyjne, a także wybierać pościel i ubrania z oddychających materiałów.
Napisz komentarz
Komentarze