Na rozpoczęcie dzisiejszej sesji padł wniosek o odwołanie Radnej Beaty Mikruty-Kawy z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gorlice.
Na podstawie artykuł 19 ust. 4 z dnia 8 marca 1990 roku o Samorządzie Gminnym składamy wniosek o odwołanie radnej Beaty Mikruta-Kawa z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gorlice – powiedział Robert Ryndak.
Oprócz tego ma być odwołany przewodniczący Komisji Rewizyjnej i przewodnicząca Rady Budżetu i Finansów Miasta Urzędu Miejskiego w Gorlicach, a w to miejsce powołani nowi radni.
Radny jest zobowiązany brać udział w pracach rady gminy ich komisjach oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany i desygnowany – tłumaczy Robert Ryndak.
Regulacja ta nie precyzuje jakie zachowanie może być poczytane za uchybienie zawartym w nim obowiązkowi, bez wątpienia jest nim nieobecność na posiedzeniach Rady, Komisji czy też organów zewnętrznych instytucji samorządowych, do których Radny został wybrany i desygnowany.
Bez wątpienia naruszeniem takiego obowiązku jest również nierealizowanie przyjętych przez Radnego lub nałożonych na nich w prawidłowy sposób konkretnych obowiązków. Z żalem stwierdzić należy, że Radni klubu PiS postanowili rozpocząć kampanię wyborczą od wyborów samorządowych, poprzez zaniechanie wykonywania obowiązków wynikających z przywołanej niżej normy. Jaskrawym tego przykładem pozostaje fakt, że klub PiS w całości nie stawił się na Sesję Nadzwyczajną zwołaną na dzień 14 grudnia 2023 roku.
Co więcej poza Radną Beatą Szarowicz, żaden z Radnych nie podjął jakichkolwiek próby usprawiedliwienia sytuacji absorbującej choćby poinformowania przewodniczącego Rady Miasta o planowanej nieobecności.
Zaznaczyć należy, że przedmiotowa Sesja została zwołana przede wszystkim w celu wprowadzenia do wieloletniej prognozy finansowej miasta Gorlice środków uzyskanych na dalszą przebudowę ulicy Konopnickiej, których wartość może przekroczyć 400 tysięcy złotych i była konieczna do przyjęcia tych środków. Żaden z nieobecnych Radnych nie zaproponował, że w razie braku możliwości podjęcia wskazanej uchwały zasili budżet miasta taką kwotą z własnej kieszeni lub ze środków reprezentowanej przez siebie partii.
W tej samej rzeczy uważamy, że dalsze pełnienie przez Radnych klubu PiS funkcji w Radzie Miasta i jej Komisjach stanowiłyby wyraz tolerancji i promowania zachowań, które pozostając nakierowane na własne interesy w rzeczywistości mogą powodować rzeczywistą szkodę dla reprezentowanej przez nas jednostki.
Wniosek podpisało 11 Radnych.
W głosowaniu 12 radnych opowiedziało się za odwołaniem Beaty Mikruta-Kawa z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gorlice. W to miejsce powołano Jolantę Dobek, za którą głosowało 12, przeciw 5, wstrzymało się 3 radnych.
Napisz komentarz
Komentarze