Urodził się 20 maja 1982 roku w Oświęcimiu.
Krzysztof Jan Klęczar od 2021 roku jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce, a od 2022 roku członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Z tą formacją polityczną związany jest od lat jako prezes Koła Kęty (2011-2016), prezes Zarządu Gminnego w Kętach (2011-2020), wiceprezes Zarządu Powiatowego w Oświęcimiu (2011-2020), członek Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2012 - nadal), członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (2016 - nadal), koordynator wojewódzki Ruchu Obrony Polskiej Samorządności, koordynator wojewódzki Forum Myśli Społecznej, członek Rady Naczelnej (2018 - nadal). Został wyróżniony Medalem pamiątkowym 125-lecia powstania Ruchu Ludowego oraz odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Młodzieży Wiejskiej”.
Mój dziadek, Władysław był ludowcem i jednym ze współzałożycieli kółka rolniczego w Kętach w latach 40-tych. Po wojnie w PSL był mój ojciec, a teraz ja jestem już pokoleniem ludowców w naszym domu, więc ta samorządność i służba publiczna zawsze u nas była - mówi Krzysztof Jan Klęczar.
Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem. Ma patenty żeglarskie – żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Jest sędzią sportu wędkarskiego. Za swoją działalność wyróżniony Medalem „Za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa”.
Szeroko związany ze sportem. Ma Medal okolicznościowy Małopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Honorową Odznakę Polskiego Związku JUDO w stopniu złotym.
W ostatni czwartek (14 grudnia) premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, powołał Krzysztofa Jana Klęczara na urząd wojewody małopolskiego.
Kluczową sprawą z punktu widzenia sprawowania funkcji wojewody jest to, do czego tak naprawdę wojewoda jest powołany. Reprezentuje rząd w terenie, ale sprawuje – nie podoba mi się do końca to słowo – nadzór.
Wojewoda jest partnerem, łącznikiem samorządu terytorialnego z rządem. Na tym chciałbym się skupić – podsumowuje Krzysztof Jan Klęczar.
Napisz komentarz
Komentarze