Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Historia Marii i Juliana Przewoźników. Miłość, która przetrwała siedem dekad [VIDEO]

Podziel się
Oceń

Maria i Julian Przewoźnikowie, para z Jasła, obchodzili niedawno swoją kamienną rocznicę ślubu, świętując 70 lat wspólnego życia. Oboje mają po 90 lat i mimo przeciwności, jakie napotkali na swojej drodze, ich związek okazał się niezwykle trwały.
Starsza kobieta na wózku ze starszym mężczyzną, oboje uśmiechnięci
Maria i Julian Przewoźnikowie

Autor: Jasło Nasze Miasto

 

Ich historia rozpoczęła się w podjasielskiej Błażkowej, gdzie obydwoje dorastali i uczęszczali do tej samej szkoły. Początkowo nie zwracali na siebie uwagi, dopiero spotkanie na weselu kuzynki Juliana w 1953 roku, kiedy mieli po 20 lat, zapoczątkowało ich miłosną relację. Pomimo że Maria była już zaręczona z innym mężczyzną z bogatej rodziny, para zdecydowała się pójść za głosem serca.

Odwaga i determinacja w dążeniu do wspólnego szczęścia były dla nich charakterystyczne od samego początku. Kiedy zbliżał się ślub Marii z narzuconym jej kandydatem, zdecydowali się na dramatyczny krok, ucieczkę na pożyczonym rowerze do Urzędu Stanu Cywilnego w Jodłowej, by tam zawrzeć związek małżeński. Niepowodzenie pierwszej próby pobrania się ze względu na brak odpowiednich dokumentów nie zniechęciło ich. Po dalszej podróży do Brzostku, gdzie znajdowała się metryka Marii, w końcu udało im się wziąć ślub cywilny.

Ich małżeństwo nie było pozbawione trudnych momentów. Po pięknym dniu ślubu nadeszła chwila rozłąki, gdy Julian został powołany do wojska i służył przez dwa lata w Braniewie. Maria z utęsknieniem wyczekiwała powrotu męża. Gdy Julian wrócił, urodził się ich syn Andrzej.  Niestety, gdy doczekali się narodzin pierwszej córki – ta zmarła, przeżywając tylko dwa miesiące. Strata ta głęboko ich zraniła, podobnie jak późniejsza tragiczna śmierć ich wnuczki Agnieszki w wypadku samochodowym.

W trudnych, powojennych latach rodzina mieszkała w Błażkowej, gdzie mimo pracy Juliana przy budowie kościoła franciszkanów w Jaśle i zatrudnienia Marii jako szwaczki, ledwo wiązali koniec z końcem. W poszukiwaniu lepszych warunków życia Przewoźnikowie przenieśli się do Pruszcza, gdzie Julian pracował w młynie, a rodzina prowadziła gospodarstwo. Tam na świat przyszła ich córka Małgorzata.

Państwo Przewoźnikowie wykazali się także wielkim sercem, przyjmując pod swój dach i wychowując kolejną Gosię, siostrzenicę Marii. Początkowo miała ona zamieszkać z nimi tylko tymczasowo, lecz ostatecznie  została na stałe. Obecnie przybrana córka, mająca 51 lat, mieszka z nimi w nowym domu, który zaczęli budować w przededniu swoich siedemdziesiątych urodzin.
 

Podczas brylantowej rocznicy ślubu, jubilaci smażyli racuchy według sprawdzonego przepisu Juliana, który jest strzeżony jako rodzinna tajemnica. Jego sekret tkwi w trzech kilogramach mąki i specjalnych dodatkach, znanych tylko jemu.

Maria i Julian dzielą się swoim przepisem na długie i szczęśliwe małżeństwo, podkreślając znaczenie zgodności charakterów, przebaczania, ustępowania i pracowitości. Ich córka, Małgorzata Kupczyk z domu Przewoźnik, dodaje, że kluczem do sukcesu jest również otwartość i komunikacja.

Ich niezwykła historia jest dowodem na to, że prawdziwa miłość i wzajemne zrozumienie mogą pokonać nawet najtrudniejsze przeciwności losu. Maria i Julian, obecnie borykający się z problemami zdrowotnymi, wciąż cieszą się każdą chwilą spędzoną razem, a ich życie wypełnione jest miłością i wspólnymi wspomnieniami.

Ta wzruszająca historia znalazła się nawet w ciekawostkach na ogólnopolskiej stronie bezużyteczna.pl, przyciągając uwagę i podziw czytelników z różnych zakątków kraju.

 

 

 

Źródło info i foto: TVP 3 Rzeszów/Jasło Nasze Miasto/bezuzyteczna.pl


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”