Tegoroczna 40. edycja Salonu przyciągnęła tak liczną grupę miłośników sztuki, że w sali wystawienniczej było bardzo ciasno.
Wydarzenie otworzyło się na różnorodność form i stylów, prezentując dzieła zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Obrazy, rzeźby, fotografie, każdy znalazł coś dla siebie.
W szranki stanęła grupa prawie 70 artystów profesjonalistów i amatorów, którzy zachwycili publiczność swoimi pracami.
Uczestnicy, zwłaszcza ci młodsi mieli okazję uczyć się od mistrzów, wymieniając się doświadczeniami i inspiracjami. Nie zabrakło także dyskusji o roli sztuki w społeczeństwie oraz o wyzwaniach, przed którymi stoi współczesna scena artystyczna.
Szczególną uwagę przyciągnęła ekspozycja młodych talentów z lokalnych grup artystycznych. Ich świeże i innowacyjne prace świadczyły o dynamicznym rozwoju młodej sceny artystycznej w Gorlicach. To właśnie takie wydarzenia jak Gorlicki Salon Sztuki stwarzają możliwości dla młodych twórców do zaprezentowania swoich umiejętności szerszej publiczności.
Dzisiejszego wieczora odbył się uroczysty wernisaż, który stał się okazją do nieformalnych rozmów i nawiązywania nowych kontaktów w środowisku artystycznym.
40. Salon Gorlicki zakończył się werdyktem Komisji Artystycznej, w której przyznano wyróżnienia i Nagrodę Burmistrza Gorlice im. Alfreda Długosza.
Jury w składzie Marek Burdzy, Jan Kukułka i Magdalena Mikruta przyznała wyróżnienia Danielowi Szczerbie za akwarelę, Waldemarowi Hübnerowi za zestaw akwareli, Wacławowi Sitarowi za rysunek pastelą i Piotrowi Teledze również za pracę pastelą.
Nagrodę Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów otrzymał Bogdan Kareł za płaskorzeźbę. Doroczna Nagroda Burmistrza Gorlic im. Alfreda Długosza przypadła Aleksandrze Majka za pracę akrylem.
Oprawę muzyczną tego wydarzenia zapewnił Chór Cantores Carvatiani.
Gorlicki Salon Sztuki to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale też święto kultury i twórczości. Jest to miejsce, gdzie sztuka łączy ludzi, inspiruje do dialogu i otwiera nowe horyzonty. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję, która obiecuje być równie emocjonująca i inspirująca.
Wystawę prac 40. Salonu Gorlickiego będzie można obejrzeć do 14 stycznia 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze