EEG głowy dziecka – kluczowe informacje
EEG głowy dziecka to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala zbadać czynność elektryczną mózgu oraz zróżnicować przyczyny zaburzeń świadomości lub innych niepokojących objawów. Wykonuje się ją u noworodków, niemowląt, małych dzieci oraz dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Badanie jest w pełni bezbolesne i nie wymaga zastosowania znieczulenia.
Elektroencefalografia może być wykonywana wielokrotnie. W procesie diagnostyki wykonuje się ją zarówno w stanie czuwania, jak i snu. Nieinwazyjność badania nie oznacza, że jest ono proste do wykonania. Aby otrzymać jednoznaczne wyniki, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie oraz współpraca ze strony małego pacjenta.
Na czym polega EEG głowy dziecka?
Zadaniem elektroencefalografii jest zbadanie czynności bioelektrycznej mózgu. Jest to badanie, które zleca neurolog w celach diagnostycznych. Aby wykonać badanie, na głowę pacjenta zakładany jest specjalny czepek z elektrodami, które stymulują funkcje mózgu. Jeśli przepływ prądu jest zniekształcony (przyśpieszony lub spowolniony) jest to znak, że dochodzi do nieprawidłowości. Normy zapisu EEG są uzależnione od wieku dziecka, co ma związek ze zmieniającym się stopniem dojrzałości mózgu i reaktywności jego struktur na bodźce elektryczne.
Jak wspomnieliśmy powyżej, samo badanie jest bezbolesne, może jednak powodować u dziecka stres. Z tego powodu w trakcie wykonywania EEG głowy dziecku zawsze towarzyszy rodzic. W przypadku maluchów, które są jeszcze karmione piersią, matka kładzie się obok dziecka, podając mu pokarm, aby ułatwić zaśnięcie.
Jakie są wskazania do wykonania EEG głowy?
EEG głowy najczęściej wykonywane jest w przypadku podejrzenia padaczki lub zaobserwowania niepokojących drgawek innego rodzaju. Pozwala także wyjaśnić wiele innych niepokojących objawów. Wśród wskazań do wykonania EEG głowy znajdują się m.in.:
- częste omdlenia i zaburzenia świadomości lub przytomności,
- nawracające i uporczywe bóle głowy,
- zaburzenia koncentracji,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia zachowania,
- stany lękowe,
- zaburzenia mowy m.in. jąkanie się lub opóźnienie,
- zaburzenia snu,
- podejrzenie lub monitoring stanów zapalnych lub nowotworowych mózgu,
- niektóre choroby metaboliczne.
Jak przygotować się do EEG głowy u dziecka?
Sprawne przeprowadzenie badania EEG głowy u dzieci wymaga dużego doświadczenia i wiedzy oraz współpracy ze strony małego pacjenta i jego rodziców. Aby uzyskać prawidłowy i miarodajny zapis, elektroencefalografia powinna być przeprowadzona podczas snu oraz w warunkach spokojnego czuwania. Elektrody powinny być założone w taki sposób, aby szczelnie przylegać do głowy małego pacjenta, a równocześnie ograniczyć konieczność dotykania go podczas snu.
Elektroencefalografię wykonuje się po posiłku, tak aby niski poziom glukozy nie wpływał na zapis badania. Ważne jest także spokojne otoczenie oraz unikanie stresujących sytuacji bezpośrednio przed badaniem (np. pobranie krwi). Przed wykonaniem EEG głowy należy dokładnie umyć włosy dziecka oraz powstrzymać się od używania odżywek, pianek i innych kosmetyków pielęgnujących.
Ile trwa EEG głowy dziecka i o której godzinie trzeba je wykonać?
Elektroencefalografia trwa około kilkunastu minut. W przypadku, gdy lekarz zadecyduje, aby wykonać ją także w trakcie snu, niezbędne jest dostosowanie godziny badania do naturalnego rytmu dziecka lub taka modyfikacja codziennych zwyczajów, aby było to możliwe.
W przypadku noworodków i niemowląt jest to m.in. przesunięcie godziny karmienia, tak aby dziecko dostało pokarm tuż przed badaniem i łatwiej zasnęło. W przypadku starszych dzieci ważna jest odpowiednio wczesna pobudka i późniejsza godzina zaśnięcia, tak aby w trakcie badania dziecko łatwo zapadło w sen.
Napisz komentarz
Komentarze