Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

EEG głowy dziecka - kluczowe informacje dla rodziców na temat badań mózgu u dzieci

Podziel się
Oceń

EEG głowy to badanie, które pozwala sprawdzić czynność bioelektryczną mózgu. Wykonuje się je m.in. u dzieci, u których istnieje podejrzenie padaczki, zaburzeń psychoruchowych lub po urazach głowy. Na czym polega badanie i jak należy się do niego przygotować? Przedstawiamy kluczowe informacje dla rodziców.
dziecko leżące na leżance z rękami dorosłego człowieka obejmującymi jego głowę
EEG głowy

Autor: materiały partnera

 

EEG głowy dziecka – kluczowe informacje

EEG głowy dziecka to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala zbadać czynność elektryczną mózgu oraz zróżnicować przyczyny zaburzeń świadomości lub innych niepokojących objawów. Wykonuje się ją u noworodków, niemowląt, małych dzieci oraz dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Badanie jest w pełni bezbolesne i nie wymaga zastosowania znieczulenia. 

Elektroencefalografia może być wykonywana wielokrotnie. W procesie diagnostyki wykonuje się ją zarówno w stanie czuwania, jak i snu. Nieinwazyjność badania nie oznacza, że jest ono proste do wykonania. Aby otrzymać jednoznaczne wyniki, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie oraz współpraca ze strony małego pacjenta.  

Na czym polega EEG głowy dziecka?

Zadaniem elektroencefalografii jest zbadanie czynności bioelektrycznej mózgu. Jest to badanie, które zleca neurolog w celach diagnostycznych. Aby wykonać badanie, na głowę pacjenta zakładany jest specjalny czepek z elektrodami, które stymulują funkcje mózgu. Jeśli przepływ prądu jest zniekształcony (przyśpieszony lub spowolniony) jest to znak, że dochodzi do nieprawidłowości. Normy zapisu EEG są uzależnione od wieku dziecka, co ma związek ze zmieniającym się stopniem dojrzałości mózgu i reaktywności jego struktur na bodźce elektryczne. 

Jak wspomnieliśmy powyżej, samo badanie jest bezbolesne, może jednak powodować u dziecka stres. Z tego powodu w trakcie wykonywania EEG głowy dziecku zawsze towarzyszy rodzic. W przypadku maluchów, które są jeszcze karmione piersią, matka kładzie się obok dziecka, podając mu pokarm, aby ułatwić zaśnięcie.

Jakie są wskazania do wykonania EEG głowy?

EEG głowy najczęściej wykonywane jest w przypadku podejrzenia padaczki lub zaobserwowania niepokojących drgawek innego rodzaju. Pozwala także wyjaśnić wiele innych niepokojących objawów. Wśród wskazań do wykonania EEG głowy znajdują się m.in.:

  • częste omdlenia i zaburzenia świadomości lub przytomności,
  • nawracające i uporczywe bóle głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • nadpobudliwość psychoruchowa,
  • zaburzenia zachowania,
  • stany lękowe,
  • zaburzenia mowy m.in. jąkanie się lub opóźnienie,
  • zaburzenia snu,
  • podejrzenie lub monitoring stanów zapalnych lub nowotworowych mózgu,
  • niektóre choroby metaboliczne.

Jak przygotować się do EEG głowy u dziecka?

Sprawne przeprowadzenie badania EEG głowy u dzieci wymaga dużego doświadczenia i wiedzy oraz współpracy ze strony małego pacjenta i jego rodziców. Aby uzyskać prawidłowy i miarodajny zapis, elektroencefalografia powinna być przeprowadzona podczas snu oraz w warunkach spokojnego czuwania. Elektrody powinny być założone w taki sposób, aby szczelnie przylegać do głowy małego pacjenta, a równocześnie ograniczyć konieczność dotykania go podczas snu.

Elektroencefalografię wykonuje się po posiłku, tak aby niski poziom glukozy nie wpływał na zapis badania. Ważne jest także spokojne otoczenie oraz unikanie stresujących sytuacji bezpośrednio przed badaniem (np. pobranie krwi). Przed wykonaniem EEG głowy należy dokładnie umyć włosy dziecka oraz powstrzymać się od używania odżywek, pianek i innych kosmetyków pielęgnujących.

Ile trwa EEG głowy dziecka i o której godzinie trzeba je wykonać?

Elektroencefalografia trwa około kilkunastu minut. W przypadku, gdy lekarz zadecyduje, aby wykonać ją także w trakcie snu, niezbędne jest dostosowanie godziny badania do naturalnego rytmu dziecka lub taka modyfikacja codziennych zwyczajów, aby było to możliwe. 

W przypadku noworodków i niemowląt jest to m.in. przesunięcie godziny karmienia, tak aby dziecko dostało pokarm tuż przed badaniem i łatwiej zasnęło. W przypadku starszych dzieci ważna jest odpowiednio wczesna pobudka i późniejsza godzina zaśnięcia, tak aby w trakcie badania dziecko łatwo zapadło w sen.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12