Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Uzależnienia i przemoc – problemy, które dotykają wielu rodzin

Podziel się
Oceń

We wtorek (28 listopada) w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach odbyła się konferencja nt. „Problemów uzależnień i przemocy w rodzinie – różnych perspektyw pomagania”. Konferencja odbyła się pod Honorowym Patronatem Starosty Gorlickiego Marii Gubały.
Prelegenci konferencji w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach
Konferencja nt. „Problemów uzależnień i przemocy w rodzinie – różnych perspektyw pomagania”

Autor: Powiat gorlicki

 

Od wielu lat z niepokojem obserwowane jest nasilanie się zjawiska przemocy domowej. Pomimo iż w mediach temat ten jest poruszany bardzo często, nadal pozostaje on tematem tabu. Zorganizowana konferencja poświęcona została tej niezwykle drażliwej i niestety, jakże częstej tematyce.

Skalę tego zjawiska bardzo trudno jest oszacować, z uwagi na to, że wiele takich sytuacji nigdy nie zostało zgłoszonych. W Polsce z danych policyjnych wynika, że w roku 2019 było ponad 88  tys. toczących się procedur Niebieskiej Karty, z  tego 61  tys. to nowe zgłoszenia. W  ogólnej liczbie toczących się postępowań 65.195 to te, w  których ofiarą przemocy jest kobieta. Poziom niedoszacowania tego zjawiska w oficjalnych statystykach obrazują badania prowadzone w krajach Unii Europejskiej – ich wyniki wskazują, że doświadczenie różnych form przemocy może dotykać od 33% do 43% kobiet po ukończeniu 15 roku życia.

Zazwyczaj osoby doświadczające przemocy mierzą się z dużą ambiwalencją uczuć do swojego partnera, miłość miesza się z lękiem i nienawiścią. W wielu przypadkach, szczególnie gdy dana osoba doświadczyła podobnego typu krzywd w domu rodzinnym, związek z partnerem stosującym przemoc, może stanowić jedyny znany sposób funkcjonowania w relacjach z bliskimi. Ujawnienie problemu innym osobom napawa ich lękiem, że finalnie doprowadzi to do rozpadu rodziny.

Te niezwykle trudne tematy poruszali w swoich prelekcjach m.in. Grażyna Rychlicka – Schirmer, organizator konferencji, mówiąc o leczeniu uzależnień, programach terapeutycznych, w tym o Programie Ograniczenia Picia i Programie Redukcji Szkód.

Karolina Załęga, ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Malopolskiego przedstawiła realizowane zadania w obszarze przeciwdziałania uzaleznieniom.

Wśród prelegentów był również Tomasz Gubała, profilaktyk i autor programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, który mówił o „Życiu z sensem, czyli profilaktyce pustki egzystencjonalnej”.

Psychoterapeutka Anna Koszyk poruszyła temat różnych perspektyw postrzegania trudnej rzeczywistości na postawie własnego doświadczenia pracy terapeutycznej.

Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach mówił  o „Niebieskiej Karcie”, a co za tym idzie regulacjach prawnych w zwalczaniu zjawiska przemocy domowej, procedurze „Karty”, jak i  postępowaniu w takich przypadkach.

Temat, który, jak już wspomnieliśmy, jest wciąż tematem tabu, tematem wstydliwym i niekiedy „zamiatany pod dywan” jest tym, o czym należy mówić. Temu właśnie służyła ta konferencja. W zaciszu gabinetów terapeutycznych, gdzie udzielana jest fachowa pomoc i wsparcie, wciąż jeszcze niechętnie zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy. Jak pokazują badania, 78% partnerek uzależnionych mężczyzn doznawało przemocy fizycznej, a 90% − przemocy emocjonalnej. Osoby nadużywające alkoholu częściej stosowały przemoc fizyczną wobec swoich partnerek  niż wobec dzieci. W stosunku do dzieci częściej dochodziło do różnych form zaniedbywania. To bardzo złożona kwestia, wynikająca z różnych czynników.

Uzależnienia to problem, który dotyka wielu rodzin na całym świecie i nie inaczej jest w powiecie gorlickim – mówiła podczas wystąpienia Starosta Gorlicki Maria Gubała. 

Nie jest ważne, czy jest to uzależnienie od substancji, czy od zachowań, gdyż skutki są bolesne zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej najbliższych. To choroba, która nie zatrzymuje się przed żadnymi granicami społecznymi czy ekonomicznymi. Z szacunkiem chylę przed Państwem głowę, za empatię, profesjonalizm i troskę o drugiego człowieka. Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest dotrzeć do osoby, która często zamyka się w bólu i wstydzie. Tematem niezwykle trudnym jest przemoc w rodzinie. Tej nie powinien doświadczać nikt, tym bardziej w miejscu, które powinno być enklawą.
 

Musimy o tym rozmawiać, by zrzucić zasłonę milczenia, która otacza ten problem. Wspieranie ofiar przemocy to Państwa zadanie. Ale nam „cywilom” nie wolno odwracać wzroku i nie wolno milczeć. To nasza wspólna odpowiedzialność jako społeczeństwa. Jestem przekonana, że dzisiejsza konferencja przyczyni się do rozwiania zasłony milczenia, która otacza te trudne tematy. Wspólnie, możemy się stać siłą zmiany.

 

Źródło info: Powiat gorlicki

Napisz komentarz

Komentarze

Fan 30.11.2023 15:20
Mery 3-maj się !.

Fan 30.11.2023 14:44
Mery 3-maj się !.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.